Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Niedziela, 21 kwietnia 2024, imieniny obchodzą Anzelm, Bartosz, Feliks
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

XVI Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów


Tagi: muzyka cygańska Festiwal Piosenki i Kultury Romów Ciechocinek

XVI Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów
W piątek (20 lipca) i sobotę (21 lipca) na terenie Stadionu Sportowego CKS Zdrój przy ulicy Tężniowej w Ciechocinku odbędzie się XVI Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów
 
Do udziału w Festiwalu zaproszeni zostali artyści z Polski i z Europy. Są to wykonawcy znani i lubiani, odnoszący sukcesy w swoich krajach i poza ich granicami ale także dopiero co wschodzące gwiazdy romskiej piosenki, niezwykle utalentowani piosenkarze i tancerze, którzy marzą o zaprezentowaniu swojej twórczości przed szerszą publicznością i o zaistnieniu na rynku muzycznym. Wśród artystów tegorocznego Festiwalu są zarówno soliści i solistki jak i całe zespoły, orkiestry, grupy taneczne a nawet aktorzy teatralni. Różnorodność prezentowanych przez nich stylów muzycznych zapewni wymagającej publiczności festiwalowej prawdziwą duchową ucztę dla oka i ucha. Występy wszystkich artystów będzie można obejrzeć podczas dwóch koncertów, które rozpoczną się od godziny 20:00. Koncert sobotni będzie transmitowany na żywo przez telewizyjną Dwójkę.
 
Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów to nie tylko muzyczne widowisko. Uzupełnieniem Festiwalu jest szereg imprez i pokazów towarzyszących. Mają one na celu przybliżenie kultury Romów Polakom i nie tylko, zapoznanie z tradycjami i obyczajami romskimi. Służyć będą urozmaiceniu i uprzyjemnieniu pobytu publiczności festiwalowej na terenie Ciechocinka.
 
Podczas tegorocznego festiwalu odbędzie się premiera filmu muzyczno-dokumentalnego autorstwa Don Vasyla i Wiesława Nawrota, przedstawiającego życie taborowe Romów. Film zrealizowano według scenariusza powstałego na podstawie opowiadań Królewskiej Rady Starszych.
 
Imprezy towarzyszące
 
1. Targi staroci – na nich kramy pełne starych przedmiotów codziennego użytku, pamiątek, bibelotów, elementów dekoracyjnych, przedmiotów z tzw.,,duszą”; targi stanowią interesującą formę spędzania wolnego czasu nie tylko dla kolekcjonerów i miłośników antyków, dzięki nim można poznać osobliwości życia codziennego dawnych lat i kupić coś niezwykłego, niepowtarzalnego, co będzie ozdobą domu, miłą pamiątką….. 
 
2. Targi hotelarsko- sanatoryjne – do wzięcia udziału w targach zapraszamy znane ośrodki (hotele, pensjonaty, sanatoria i domy wypoczynkowe) z Ciechocinka i regionu Kujaw i Pomorza celem zaprezentowania ich oferty noclegowej i zabiegowej gościom, uczestnikom i widzom Festiwalu 
 
3. Premierowy pokaz filmu ,,Ostatni Tabor” – jedyny muzyczny film dokumentalny przedstawiający tradycje i kulturę Romów, film powstał na podstawie autentycznych wspomnień i opowiadań przedstawicieli Królewskiej Rady Starszych Romów, muzykę do filmu napisał Don Vasyl. 
 
4. Wystawy i pokazy – mają na celu przedstawienie bogatej kultury narodu romskiego: 
  • wystawa dzieł malarzy i poetów pochodzenia romskiego 
  • wystawa prezentująca życie taborowe (fotografie, mapy, eksponaty: wozy cygańskie z wyposażeniem, naczynia, stroje) 
  • pokazy w wykonaniu rzemieślników romskich – m.in. bielenie patelni – stary zwyczaj cynowania- zwanego również bieleniem owiany od lat tajemnicą, w starożytnej Persji, Indiach i Azji Mniejszej traktowany jako zabieg rytualny mający na celu „oczyścić” pobielane przedmioty 
  • wróżby cygańskie- przepowiadanie przyszłości przez prawdziwe wróżki-Cyganki, wróżenie z dłoni, kart. 
5. Prezentacja kuchni romskiej – ma pokazać obyczaje kulinarne, zapoznać z preferencjami kulinarnymi Romów (w kuchni od dawien dawna króluje drób, zupy owocowe i warzywne, gulasze mięsno- warzywne, ostre przyprawy),z gotowaniem tradycyjnymi metodami – pieczeniem w żarze ogniska oraz gotowaniem w kociołkach umieszczonych nad ogniskiem; przewidziana jest degustacja przyrządzonych potraw. 
 
6. Korowód uczestników Festiwalu Romów – barwna parada wszystkich artystów w strojach scenicznych ulicami miasta. 
 
7. Pokaz fajerwerków - profesjonalnie przygotowany pokaz na zakończenie Festiwalu Romów.


powrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
Noclegi
Booking.com
Ostatnie 10 aktualności
Biznes
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl

wypożyczanie komputerów