Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Niedziela, 9 maja 2021, imieniny obchodzą Grzegorz, Katarzyna, Karolina
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

Wojewódzkie wsparcie dla miast


Wojewódzkie wsparcie dla miast Rozpoczęły się prace nad założeniami polityki miejskiej samorządu województwa oraz zasadami podziału środków przyszłego wojewódzkiego funduszu rewitalizacji małych i średnich miast. Wstępne projekty obu dokumentów zostały przedstawione zarządowi województwa 5 sierpnia. Przez cały sierpień oraz we wrześniu będą weryfikowane w toku konsultacji z udziałem prezydentów pięciu największych miast Pomorza i Kujaw, a także regionalnego Konwentu Burmistrzów.

Polityka dotycząca rozwoju poszczególnych miast należy, co oczywiste, do ich samorządów. Samorząd województwa, odpowiedzialny za rozwój całego regionu i dysponujący obecnie poważnymi środkami na ten cel, zdecydował się na stworzenie ram oraz nowych instrumentów kreowania polityki wspierania wszystkich miast i miasteczek w Kujawsko-Pomorskiem.

Dokument pod nazwą Priorytety polityki miejskiej samorządu województwa kujawsko-pomorskiego (projekt), przygotowany przez marszałkowski Departament Planowania Strategicznego i Gospodarczego i przedstawiony zarządowi województwa w miniony wtorek, precyzuje rodzaje miejskich przedsięwzięć, które władze regionu zamierzają wspierać. Zostały zdefiniowane następująco:
  • działania związane z innowacyjnym rozwojem
  • działania związane z rewitalizacją
  • działania na rzecz wzmacniania funkcji metropolitalnych aglomeracji bydgosko-toruńskiej.
W zakresie polityki innowacyjnego rozwoju jako najważniejsze jej wyznaczniki wskazano między innymi tworzenie miejskich parków naukowych i technologicznych, sieci informatycznych i baz danych, funduszy pożyczkowych i poręczeniowych, a także budowanie warunków dla rozkwitu kapitału społecznego.

W zakresie polityki rewitalizacji jako priorytety wskazano przede wszystkim przygotowanie i uzbrojenie terenów pod nowe inwestycje biznesowe, odnowę przestrzeni publicznej w centrach miast, renowację zabytków i ochronę miejskiego krajobrazu, tworzenie parków, zieleńców i dziecięcych ogrodów zabaw. Zakłada się, że przedsięwzięcia rewitalizacyjne zahamują regres objętych nimi organizmów miejskich, uruchomią w nich potencjał gospodarczy oraz uczynią z nich miejsca, w których lepiej żyje się mieszkańcom i do których chętniej trafiają przyjezdni.

Polityka metropolitalna to ta część wojewódzkiej polityki rozwojowej, która powinna sprawić, że zintegrowana aglomeracja bydgosko-toruńska stanie się w ciągu najbliższych lat jedną z metropolii naszego kraju, czyli jednym z jego gospodarczych, kulturalnych i edukacyjnych centrów. By tak się stało, samorząd województwa będzie wspierał między innymi połączenie systemów komunikacyjnych i transportowych Torunia i Bydgoszczy, rozwój najważniejszych instytucji kulturalnych i akademickich obu miast, a także działania zmierzające do zapewnienia Dwumiastu sprawnego systemu zarządzania oraz wypromowania marki metropolii.

Część instrumentów polityki miejskiej samorządu województwa już istnieje – to przede wszystkim nasz Regionalny Program Operacyjny, w którym na rewitalizację miast przeznaczono 66,5 miliona euro. Środki na tego typu cele znajdują się także w regionalnych komponentach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Dodatkowym narzędziem będzie opracowywany obecnie fundusz rewitalizacji małych i średnich miast, którego wstępne założenia, przygotowane przez marszałkowski Departament Planowania Strategicznego i Gospodarczego, przedstawiono wczoraj zarządowi województwa. Jego beneficjentami będzie 47 miast Pomorza i Kujaw - wszystkie miasta regionu, z wyjątkiem pięciu największych (Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Grudziądza i Inowrocławia). W założeniach zapisano, że co roku wsparcie w wysokości średnio pół miliona złotych otrzyma 10 z nich. Poziom dofinansowania projektów wyniesie 60-70 proc. ich wartości.

Oba omówione dokumenty, po zakończeniu procesu konsultacji, zostaną poddane pod głosowanie sejmiku województwa.

- Po adresowanym przede wszystkim do obszarów wiejskich Funduszu Wsparcia zdecydowaliśmy się na systemową pomoc rozwojową dla miast i miasteczek, bo i tam jest ona niezbędna. Pracujemy też nad wojewódzkim funduszem pomocowym dla obszarów popegeerowskich. To ważne, bo to szczególnie zaniedbane, także pod względem społecznym, miejsca – informuje marszałek województwa Piotr Całbecki.

Projekt Priorytetów polityki miejskiej samorządu województwa kujawsko-pomorskiego tutaj .

Projekt Założeń funduszu rewitalizacji małych i średnich miast tutaj .

Na zdjęciu u góry: ratusz Starego Miasta w Chełmnie; miasto otrzymało wsparcie na odrestaurowanie Starówki z europejskiego Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, wkrótce otrzyma środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

powrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
Noclegi
Booking.com
Ostatnie 10 aktualności
Biznes
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2021-05-07
USD 3,7861 -0,54%
EUR 4,5764 -0,14%
CHF 4,1723 -0,21%
GBP 5,2720 -0,36%
Wspierane przez Money.pl

wypożyczanie komputerów