Aktualności / Kultura
Wiślana Trasa Rowerowa
Tagi: Wiślana Trasa Rowerowa trasa rowerowa rowery

Już w przyszłoroczne wakacje Kujawsko-Pomorskie wzbogaci się o nową atrakcję turystyczną, którą będą dobrze oznakowane szlaki dla rowerowych turystów wzdłuż naszego odcinka Wisły, wyznaczone między innymi w rejonie rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych w zakolu dolnej Wisły. Decyzja o finansowaniu środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego zapadła w lipcu, otwarcie tras w czerwcu 2013.
207 kilometrów po prawej stronie rzeki i 240,5 kilometra na jej lewym brzegu – tyle mierzyć będą rowerowe szlaki wiślane w naszym województwie, rozpoczynające się powyżej Włocławka i kończące poniżej Grudziądza, wpisujące się w ogólnokrajowy projekt Wiślanej Trasy Rowerowej. Trasy przebiegną między innymi wzdłuż zakola dolnej Wisły, przez jedne z najbardziej malowniczych i cennych przyrodniczo miejsc naszego regionu, gdzie znajdują się największy w województwie kompleks lasów łęgowych, dwa rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe oraz pomniki przyrody. Gratką dla turystów będzie tu między innymi możliwość obserwowania dużych koloni ptaków. - Przy dobrze oznaczonych ścieżkach powstaną punkty widokowe, wiaty dla rowerów i przystanki piknikowe, zostaną postawione tablice informujące o atrakcyjnych miejscach, wydane mapy i przewodniki.
Wartość projektu to 1,4 mln złotych, z czego 60 procent to środki RPO WK-P, reszta środki budżetu województwa – informuje marszałek Piotr Całbecki.
Przebieg trasy został wytyczony w toku konsultacji z organizacjami pozarządowymi zrzeszającymi rowerzystów oraz lokalną administracją. Partnerami projektu jest trzydzieści nadwiślańskich gmin, które wzięły na siebie część kwestii organizacyjnych i logistycznych.
Obecnie trwają przygotowania do przeprowadzenia przetargu który wyłoni wykonawcę. Planowane zakończenie przedsięwzięcia to czerwiec 2013.
Wiślana Trasa Rowerowa, w którą wpisuje się nasz szlak, to ogólnopolski projekt sprowadzający się do stworzenia nowego markowego produktu turystycznego. Zakłada zbudowanie wzdłuż Wisły wydzielonej z ruchu zmotoryzowanych drogi dla rowerzystów i pieszych, liczącej blisko 1500 kilometrów, łącząc ją z ofertą turystyczną dotyczącą terenów w promieniu 25 kilometrów po obu stronach rzeki. Planowane przedsięwzięcie jest jednym z największych projektów ponadregionalnych w kraju, obejmuje osiem województw.
Mapka naszej części trasy można zobaczyć tutaj.
Lista gmin z naszego województwa biorących udział w projekcie
- gmina miejska Ciechocinek
- gmina Aleksandrów Kujawski
- miasto Nieszawa
- gmina RaciąŜek
- gmina Nowe
- gmina Świecie
- gmina Dragacz
- gmina Pruszcz
- miasto Bydgoszcz
- gmina Dąbrowa Chełmińska
- gmina Dobrcz
- gmina Solec Kujawski
- gmina Czernikowo
- gmina Lubicz
- gmina Obrowo
- miasto Toruń
- gmina Wielka Nieszawka
- gmina Zławieś Wielka
- gmina Waganiec
- miasto i gmina Dobrzyń nad Wisłą
- gmina Fabianki
- gmina wiejska Włocławek
- miasto Włocławek
- gmina Lubanie
- gmina Bobrowniki
- miasto Chełmno
- gmina Chełmno
- gmina Unisław
- gmina wiejska Grudziądz
- miasto Grudziądz
Lista organizacji zrzeszających rowerzystów biorących udział w projekcie
- Zarząd Główny PTTK (Komisja Kolarska)
- Regionalny Oddział PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy
- Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły
- Stowarzyszenie Bydgoszcz Rowerowa
- Rowerowy Toruń
- Oddział Miejski PTTK Toruń
- Oddział Kujawski PTTK we Włocławku
- Włocławski Krajoznawczy Klub Rowerowy "Cyklista"
- LGD Dobrzyń Region Południe
- Oddział PTTK w Grudziądzu
- Oddział PTTK Chełmno.
Noclegi
Ostatnie 10 aktualności
Biznes