Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Piątek, 29 marca 2024, imieniny obchodzą Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

Wesele na Kujawach


Tagi: wesele kujawskie wesele Kujawy Kłóbka

Wesele na Kujawach

W niedzielę (9 września) od godz. 15.00 do 18.00 w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce odbędzie się festyn folklorystyczny z cyklu "Z życia dawnej wsi" pt. "Wesele na Kujawach".

Impreza folklorystyczna pn. „Wesele na Kujawach” opowie, jak ważny w tradycyjnej społeczności wiejskiej był obrzęd weselny. Społeczna akceptacja związku małżeńskiego dokonywała się w obecności mieszkańców wsi, a jej najważniejsze akty na oczach zaproszonych gości. Na całość obrzędu składały się liczne zwyczaje i praktyki, których dopełnienie było bardzo ważne, budziło też ciekawość i wyzwalało emocje. Ucztę weselną poprzedzały takie wydarzenia, jak swaty nazywane na Kujawach „rainami”, następnie „oględziny” skupiające uwagę na sprawach majątkowych przyszłych małżonków, wreszcie „zdawiny”, czyli zaręczyny nazywane też „zrękowinami” lub „pierścionkami”. 

Właśnie „zdawiny”, które rozpoczynały oficjalny przebieg obrzędu weselnego zobaczymy w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Kruszynioki” działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kruszynie. Inscenizację uczty weselnej z kulminacyjnym momentem oczepin przedstawi Zespół Folklorystyczny „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin, działający przy tutejszym Gminnym Ośrodku Kultury. Dzięki obu przedstawieniom widzowie poznają kujawską gwarę, taniec, muzykę i śpiew, dowiedzą się dlaczego młodej parze po powrocie z kościoła rzucano na próg kożuch, a pannie młodej podawano dziecko. Jaką symbolikę kryje w sobie zielona „jabłoneczka” zatykana w bochen chleba i ustawiana przed panną młodą na weselnym stole? Jakie obrzędowe znaczenie miały tradycyjne oczepiny i tańce następujące po nich? Jak przystało na dobre kujawskie wesele, nie zabraknie ludowej muzyki, także w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Dębowiacy” z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sompolnie.

W trakcie imprezy, w skansenowskich zagrodach, warsztatach rzemieślniczych, przy stoiskach wystawców odbywać się będą liczne pokazy, m.in. prac rzemieślniczych — kowalskich i garncarskich; zajęć domowych — wyrobu sera, twarogu i masła, lania świeć czy tłoczenia oleju. Dzieci zachęcane będą do brania udziału w zajęciach edukacyjnych dotyczących ozdabiania tradycyjnych elementów stroju ludowego – fartuszków i rogatywek, a dorośli do prac gospodarskich — młócenia zboża, otłukiwania kaszy w stępach, mielenia mąki.

Kujawska Spółdzielnia Mleczarska KeSeM – producent tradycyjnych twarogów z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej zaprosi na degustację swoich produktów. Wzdłuż skansenowskiej drogi odbędzie się kiermasz sztuki i rękodzieła ludowego.

Festyn zorganizowany jest w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku organizowane są pod hasłem „Tajemnice codzienności”.

 


powrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
Noclegi
Booking.com
Ostatnie 10 aktualności
Biznes
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl

wypożyczanie komputerów