Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Poniedziałek, 4 lipca 2022, imieniny obchodzą Elżbieta, Malwina, Teodor
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

W Nowy Rok ze wspólnym biletem!


W Nowy Rok ze wspólnym biletem! Kujawsko-Pomorskie na początku nowego roku jako pierwszy region w kraju wprowadzi jeden wspólny, zintegrowany bilet komunikacji publicznej.

Będzie on ważny w pociągach oraz na liniach tramwajowych i autobusowych na terenie miast włączonych do projektu szybkiej kolei metropolitalnej BiT City.

Rozwiązanie wejdzie w życie 1 stycznia 2008 r. Samorząd województwa, który jest jego inicjatorem, dopłaci do niego w przyszłym roku 3,7 mln zł.

BiT City to jedno z przedsięwzięć budujących przyszłą metropolię bydgosko-toruńską. Jeden wspólny bilet na przejazd pociągiem na trasie Bydgoszcz-Toruń (lub Toruń-Bydgoszcz), honorowany dodatkowo na liniach komunikacji miejskiej w obrębie obu miast, to pomysł samorządu województwa, który ma ułatwić przyszłą integrację. Wiadomo już, że do BiT City zostanie włączony także Włocławek – w niedalekiej przyszłości szybkie pociągi połączą to miasto z Bydgoszczą i Toruniem.

Jednorazowy bilet aglomeracyjny, na razie ważny tylko między Toruniem i Bydgoszczą, ma kosztować 10,50 zł. Jego posiadacz przez godzinę od zakończenia podróży szybką koleją będzie mógł się poruszać także komunikacją miejską Bydgoszczy lub Torunia. Ceny biletów miesięcznych skalkulowano na 193 zł (pociąg w obie strony i jedna linia komunikacji miejskiej) i 238 zł (pociąg w obie strony i po jednej linii komunikacji miejskiej w obu miastach). Oznacza to spore oszczędności dla podróżnych. Obecnie tylko bilet kolejowy na trasie Bydgoszcz-Toruń (Toruń-Bydgoszcz) kosztuje 10 zł, bilety komunikacji miejskie to dodatkowe 2,10 zł w Toruniu i 2,20 zł w Bydgoszczy. W przypadku biletów miesięcznych podróżny zaoszczędzi odpowiednio 80 zł i 100 zł.

Na zintegrowany, wspólny bilet wyraziły już zgodę samorządy Torunia i Bydgoszczy. Ich wkład w przedsięwzięcie to rezygnacja z części przychodów z biletów komunikacji miejskiej. W obu przypadkach będzie to 200 tys. zł.

- Jeden bilet, ważny na trasie Bydgoszcz-Toruń i Toruń-Bydgoszcz, a także w autobusach i tramwajach w każdym z tych miast, to istotny krok w kierunku budowania przyszłej aglomeracji, a także myślenia o Bydgoszczy i Toruniu jako o jednym organizmie miejskim. Cieszę się, że tak szybko udało nam się tę sprawę przeprowadzić – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki.

Po sąsiedzku, w województwie pomorskim, od siedmiu lat trwają dyskusje o wprowadzeniu zintegrowanego biletu w miejscowościach leżących na trasie szybkiej kolei miejskiej. Samorząd naszego województwa rozpoczął przygotowania ledwie dwa miesiące temu, we wrześniu tego roku.

Po wprowadzeniu 9 grudnia nowego rozkładu jazdy, znacznie zwiększyła się częstotliwość połączeń kolejowych na trasie Bydgoszcz-Toruń i Toruń-Bydgoszcz. W szczycie pociągi będą kursowały co kwadrans.

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
Beata Krzemińska - rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego


powrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
Noclegi
Booking.com
Ostatnie 10 aktualności
Biznes
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2022-06-30
USD 4,4825 +0,66%
EUR 4,6806 -0,01%
CHF 4,6904 +0,63%
GBP 5,4429 +0,39%
Wspierane przez Money.pl

wypożyczanie komputerów