Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Niedziela, 19 maja 2024, imieniny obchodzą Mikołaj, Piotr, Urban
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

Video: Wikipedia w kłopocie!!!


Video: Wikipedia w kłopocie!!! Wpływy do kasy Fundacji Wikimedia pozostają mocno poniżej oczekiwań i finansowych potrzeb wolnej encyklopedii. Potrzebna jest pomoc!!!

Fundacja dotąd ograniczała finansowanie przedsięwzięcia do dobrowolnych wpłat społeczności internetowej. Wraz z rozrostem Wikipedii i jej coraz większą popularnością, potrzeby finansowe projektu systematycznie jednak wzrastają. Wprowadzenie reklam na łamy encyklopedii mogłoby przynieść dochody rzędu nawet 100 milionów USD rocznie, ale założyciele już wcześniej stanowczo oświadczyli, iż nie chcą zamieszczania reklam na jej łamach, w obawie przed utratą niezależności.

Czy wkrótce nie zostaną zmuszeni do zmiany stanowiska w tej sprawie?

Mimo że potrzeby finansowe Wikipedii na nadchodzący rok oceniono na 4,6 miliona USD, w ciągu ostatniego miesiąca internauci wpłacili zaledwie 900 tysięcy USD. Chwilowy wzrost ilości dokonywanych wpłat na konto spowodowany był masowymi działaniami oszustów. Wpłacając niewielkie sumy na konto Wikipedii (czasem 1 centa) chcieli oni sprawdzić, czy możliwe jest jeszcze dokonywanie płatności za pomocą skradzionych kart.

http://pl.wikipedia.org/


W odpowiedzi na to zjawisko ustalono dolny limit wpłat na poziomie 1 USD - przelewy z mniejszymi sumami oznaczały bowiem straty dla fundacji, związane z kosztami obsługi rachunku. Jeśli twórcom projektu uda się zebrać potrzebne na 2008 rok środki finansowe, niektórzy analitycy rynku są zdania, że będzie to już ostatni rok działania Wikipedii bez pomocy większych sponsorów.

Oby jednak nie...

Michał Gajewski / Redakcja MC

powrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
Noclegi
Booking.com
Ostatnie 10 aktualności
Biznes
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl

wypożyczanie komputerów