Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Niedziela, 24 marca 2019, imieniny obchodzą Gabriel, Marek, Gabor
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

Tama dopiero w 2020r.


Tagi: tama zapora stopień wodny Wisła ENERGA ARUP Ciechocinek Nieszawa Raciążek Włocławek Bobrowniki

Tama dopiero w 2020r.
Zakończyły się pierwsze konsultacje społeczne  w sprawie budowy stopnia wodnego na Wiśle zorganizowane przez inwestora firmę ENERGA oraz biuro projektowe ARUP, które odbyły się w Nieszawie, Włocławku i Bobrownikach. Według zapewnień organizatorów kolejne konsultacje mają objąć Ciechocinek i Raciążek.
 
Na spotkaniu w Nieszawie osobami reprezentującymi nasz regiony byli:
  • Starosta powiatowy – Wioletta Wiśniewska
  • Burmistrz Nieszawy – Marian Tołodziecki
  • Zastępca Burmistrz Nieszawy – Arkadiusz Horonziak
Głównymi zainteresowanymi zorganizowanym spotkaniem byli mieszkańcy Nieszawy, Ciechocinka, Raciążka oraz okolicznych mniejszych miejscowości.
 
Prace nad przygotowaniem dokumentacji trwają już od 2 lat. Ze względu na to, że stopień wodny ma stanąć na obszarach objętych ochroną przyrody (Natura 2000) proces dokumentacji i uzyskiwania pozwoleń może się wydłużyć. Najbliższym realnym terminem zakończenia inwestycji jest 2020r. Oczywiście ta data jest realna tylko wtedy, gdy w trakcie tego okresu nie wynikną żadne komplikacje związane z dokumentacją i pozwoleniami. Inwestor otwarcie mówi, że są jedyną firmą zainteresowaną budową drugiego stopnia wodnego na Wiśle w okolicach Nieszawy i jest to jedyna szansa aby powstała w tym rejonie tama.
 
Głównymi celami inwestycji jest budowa nowego stopnia wodnego z elektrownią wodną, doprowadzenie linii energetycznych, zabezpieczenie terenów wałami oraz drogi dojazdowe i most drogowy przez Wisłę. Przy czym drogi dojazdowe będą połączone do najbliższych dróg powiatowych, nie przewiduje się stworzenia ruchliwego szlaku komunikacyjnego w ramach tej inwestycji.
 
Aktualnie bierze się pod uwagę 5 lokalizacji drugiego stopnia wodnego na Wiśle.
  • Siarzewo II (707,9 km Wisły)
  • Siarzewo (706,4 km Wisły)
  • Nieszawa (703,7 km Wisły)
  • Przypust (700,2 km Wisły)
  • Włocławek - Hutnicza (680,3 km Wisły)
Inwestor odpowiada na obawy mieszkańców związane z podtopieniami Nieszawy i zapewnia, że poziom Wisły utrzyma się w korycie rzeki a w miejscach gdzie jest możliwość wylania Wisły zostaną postawione wały przeciwpowodziowe. Kluczowy wpływ na wybieranie lokalizacji nowego stopnia wodnego jest też położenie go w odpowiedniej odległości od Ciechocinka tak aby nie wpłynął negatywnie na złoża solanki.
 
Koszt inwestycji to około 3 mld zł 
 

 

 

 

 

 

 powrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
Ostatnie 10 aktualności
Biznes
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2019-03-22
USD 3,7948 +0,98%
EUR 4,2894 +0,06%
CHF 3,8079 +0,61%
GBP 4,9700 +0,40%
Wspierane przez Money.pl

Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
GPW (2019-03-22 18:59)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
wypożyczanie komputerów