Aktualności / Kultura
Tama dopiero w 2020r.
Tagi: tama zapora stopień wodny Wisła ENERGA ARUP Ciechocinek Nieszawa Raciążek Włocławek Bobrowniki

Zakończyły się pierwsze konsultacje społeczne w sprawie budowy stopnia wodnego na Wiśle zorganizowane przez inwestora firmę ENERGA oraz biuro projektowe ARUP, które odbyły się w Nieszawie, Włocławku i Bobrownikach. Według zapewnień organizatorów kolejne konsultacje mają objąć Ciechocinek i Raciążek.
Na spotkaniu w Nieszawie osobami reprezentującymi nasz regiony byli:
- Starosta powiatowy – Wioletta Wiśniewska
- Burmistrz Nieszawy – Marian Tołodziecki
- Zastępca Burmistrz Nieszawy – Arkadiusz Horonziak
Głównymi zainteresowanymi zorganizowanym spotkaniem byli mieszkańcy Nieszawy, Ciechocinka, Raciążka oraz okolicznych mniejszych miejscowości.
Prace nad przygotowaniem dokumentacji trwają już od 2 lat. Ze względu na to, że stopień wodny ma stanąć na obszarach objętych ochroną przyrody (Natura 2000) proces dokumentacji i uzyskiwania pozwoleń może się wydłużyć. Najbliższym realnym terminem zakończenia inwestycji jest 2020r. Oczywiście ta data jest realna tylko wtedy, gdy w trakcie tego okresu nie wynikną żadne komplikacje związane z dokumentacją i pozwoleniami. Inwestor otwarcie mówi, że są jedyną firmą zainteresowaną budową drugiego stopnia wodnego na Wiśle w okolicach Nieszawy i jest to jedyna szansa aby powstała w tym rejonie tama.
Głównymi celami inwestycji jest budowa nowego stopnia wodnego z elektrownią wodną, doprowadzenie linii energetycznych, zabezpieczenie terenów wałami oraz drogi dojazdowe i most drogowy przez Wisłę. Przy czym drogi dojazdowe będą połączone do najbliższych dróg powiatowych, nie przewiduje się stworzenia ruchliwego szlaku komunikacyjnego w ramach tej inwestycji.
Aktualnie bierze się pod uwagę 5 lokalizacji drugiego stopnia wodnego na Wiśle.
- Siarzewo II (707,9 km Wisły)
- Siarzewo (706,4 km Wisły)
- Nieszawa (703,7 km Wisły)
- Przypust (700,2 km Wisły)
- Włocławek - Hutnicza (680,3 km Wisły)
Inwestor odpowiada na obawy mieszkańców związane z podtopieniami Nieszawy i zapewnia, że poziom Wisły utrzyma się w korycie rzeki a w miejscach gdzie jest możliwość wylania Wisły zostaną postawione wały przeciwpowodziowe. Kluczowy wpływ na wybieranie lokalizacji nowego stopnia wodnego jest też położenie go w odpowiedniej odległości od Ciechocinka tak aby nie wpłynął negatywnie na złoża solanki.
Koszt inwestycji to około 3 mld zł
Noclegi
Ostatnie 10 aktualności
Biznes