Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Środa, 19 czerwca 2024, imieniny obchodzą Gerwazy, Protazy, Julianna
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

Strażacy walczą z ogromną plamą oleju, która skaziła Wisłę


Strażacy walczą z ogromną plamą oleju, która skaziła Wisłę Na zaporze we Włocławku ograniczono przepływ wody, co ułatwi stawianie zapór sorbcyjnych w poprzek Wisły w Toruniu. Do miasta zbliża się plama ropopochodna z wycieku koło Włocławka.

- Woda będzie zatrzymana na zaporze tak długo, jak to będzie możliwe i bezpieczne - powiedział prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Mariusz Gajda. Dodał, że przepływ wody został ograniczony do 10 proc., co nie pozwala na wytworzenie się nurtu rzeki.

Straż pożarna ustawia zapory sorbcyjne w poprzek Wisły w Toruniu, z powodu rozszczelnienia zapasowego rurociągu łączącego rafinerię w Płocku z bazą paliw w Nowej Wsi Wielkiej koło Bydgoszczy.

Plama oleju napędowego długości kilku kilometrów skaziła wodę w Wiśle niedaleko Nieszawy (woj. kujawsko- pomorskie). Paliwo wyciekło z rurociągu Płock-Nowa Wieś Wielka.

- Do rozszczelnienia rurociągu doszło na samym brzegu rzeki lub pod jej dnem. Wstrzymano pompowanie paliwa w instalacji, a na miejsce wycieku skierowano jednostki ratownictwa chemicznego oraz około 200 słuchaczy Szkoły podoficerskiej z Bydgoszczy wyposażonych w zapory sorbcyjne - powiedział Paweł Frątczak, rzecznik komendy głównej straży pożarnej.

Tłusta plama na powierzchni wody w Wiśle ma około 300 metrów szerokości i kilka kilometrów długości. Wyciek nastąpił z instalacji używanej jako rezerwowa, w chwili gdy pompowano nią olej napędowy. Zlokalizowaniem i zabezpieczeniem miejsca rozszczelnienia zajmą się jadące na miejsce ekipy techniczne Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń.

Krzysztof Zalewski z PERN Przyjaźń poinformował, że olej napędowy, jaki dostał się do Wisły pochodzi z jednego z rurociągów zarządzanych przez tę firmę. Zapewnił, że podjęto wszelkie działania, aby ograniczyć i usunąć skażenie.

- Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń podejmuje wszelkie niezbędne działania, żeby zabezpieczyć sytuację, aby nie doszło do niepożądanych skutków ekologicznych. W tej chwili działania rozpoczyna sztab kryzysowy powołany przez zarząd spółki - powiedział Zalewski.

Poinformował też, że do akcji włączyły się specjalne brygady, wyszkolone do usuwania zanieczyszczeń roponośnych z wody. Badane są przyczyny wycieku.

Trudno podać w tej chwili konkretne informacje na temat ilości wycieku, stanu i powodu awarii. Mam nadzieję, że we wtorek rano będziemy mieć bardziej kompleksowe informacje - dodał Zalewski.

Praca elektrowni wodnej na Wiśle we Włocławku została wstrzymana - poinformował Sławomir Mazurek z Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Powodem decyzji jest plama ropy, która pojawiła się w okolicy Włocławka.

Służby ratunkowe zdecydowały też maksymalnie ograniczyć przepustowość zapory wodnej, tak aby strażacy mogli założyć zapory przeciwolejowe, które powstrzymają przemieszczanie się ropy.

Źródło: Onet.pl

Więcej:

Tvn24.pl

Dziennik.pl

Galeria: Pomorska.pl

powrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
Noclegi
Booking.com
Ostatnie 10 aktualności
Biznes
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl

wypożyczanie komputerów