Petycja w sprawie kolei w Ciechocinku
Tagi: kolej pkp ciechocinek wojciech skotnicki społeczny komitet ratowania kolei ciechocińskiej
Na prośbe Pana Dr Wojciecha Skotnickiego publikujemy petycję do Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki w sprawie przywrócenia połączenia kolejowego z Ciechocinkiem.
Dr Wojciech Skotnicki
87-720 CIECHOCINEK
Szanowny Pan Piotr Całbecki
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
TORUŃ
PETYCJA
Społeczny Komitet Ratowania Kolei Ciechocińskiej, domaga się:
- złożenie zamówienia w nowym rozkładzie jazdy na rok 2011/2012 na połączenia kolejowe na trasie Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek – Aleksandrów Kujawski, gdyż nowelizacja Ustawy o Transporcie Publicznym dotyczy wyłącznie powiatów, liczących powyżej 85 tysięcy mieszkańców,
- jako alternatywę wobec likwidacji powyższego połączenia, uruchomienie w ramach optymalizacji kosztów ograniczonej liczby połączeń kolejowych na trasie Toruń Wschodni – Ciechocinek – Toruń Wschodni w ramach Szybkiej Kolei Miejskiej dla aglomeracji toruńskiej, w godzinach szczytu przewozowego, umożliwiając tym samym dojazd do szkół i pracy na godziny poranne oraz powrót w godzinach popołudniowych, co pozwoli ograniczyć liczbę przesiadek (pociąg przejeżdżałby wówczas przez teren trzech powiatów: aleksandrowskiego, toruńskiego ziemskiego i toruńskiego grodzkiego),
- zakupu w trybie pilnym jednej pary pojazdów szynowych typu EN 81 z dotacji Unii Europejskiej, tańszych w eksploatacji z przeznaczeniem na powyższą trasę,
- niedopuszczenia do likwidacji, a w następstwie do dewastacji linii kolejowej nr 245 wraz z całą jej infrastrukturą,
- podjęcie wprowadzenia ceny relacyjnej na połączenia Toruń Wschodni – Ciechocinek – Toruń Wschodni w ramach np. tzw. „Połączenia w dobrej cenie”.
Panie Marszałku, rokrocznie przyjeżdża do Ciechocinka około 65 tysięcy kuracjuszy oraz 350 tysięcy turystów. Zdecydowana większość z nich korzysta z połączenia kolejowego, będącego jednym z najdogodniejszych środków transportu. Z drugiej strony znaczna część mieszkańców Ciechocinka dojeżdża do pracy do Aleksandrowa Kujawskiego i Torunia. Wszystkim tym osobom zobowiązany jest Pan zapewnić najdogodniejszy, wygodny transport publiczny w ramach szeroko pojętej służby publicznej. A takim właśnie środkiem transportu jest kolej, biorąc pod uwagę wysoką statystykę śmiertelności na drogach naszego regionu i utrudnienia komunikacyjne – drogowe między Ciechocinkiem a Toruniem (np. zatłoczony most drogowy na Wiśle w centrum Torunia). Brak w tej sytuacji za Pana przyczyną pociągów w rozkładzie jazdy na rok 2011/2012 stawia wszystkich przyjezdnych do Ciechocinka wobec braku alternatywy w podróżowaniu, wpływając negatywnie na wizerunek nie tylko powiatu aleksandrowskiego ale i całego regionu toruńskiego.
Zaistniała więc perspektywa likwidacji przez Pana połączeń kolejowych na linii Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek - Aleksandrów Kujawski, wywołała sprzeciw zdecydowany Ciechocinka gości, czego efektem jest zebranie przez Społeczny Komitet Ratowania Ciechocińskiej Kolei 1338 podpisów w ciągu zaledwie 1,5 tygodnia.
Komitet ten stoi na stanowisku, że dalsze funkcjonowanie połączeń kolejowych z Ciechocinka do Aleksandrowa Kujawskiego i dalej do Torunia wpłynie znacząco na poprawę komunikacji, wzrost mobilności społeczeństwa oraz przede wszystkim spowoduje wzrost atrakcyjności turystycznej i gospodarczej aglomeracji toruńskiej. Jest także uzasadnione ze społecznego, pragmatycznego oraz ekologicznego punktu widzenia, biorąc pod uwagę uzdrowiskowy charakter Ciechocinka i przyjeżdżającą do miasta znaczną liczbę osób niesprawnych ruchowo. Atutem jest dworzec kolejowy w Ciechocinku, który znajduje się w centrum miasta, w bliskim sąsiedztwie strefy uzdrowiskowej, natomiast jego odpowiednik w Aleksandrowie Kujawskim nie jest absolutnie dostosowany do systemu przesiadkowego – kolejowo- autobusowego.
Eksploatacja linii 245 jest możliwa do zrealizowania nawet z dostępnym taborem przy zastosowaniu ceny relacyjnej i dotowaniu do pociągów nie od kilometra ale od ilości sprzedanych biletów. Społeczny Komitet Ratowania Kolei Ciechocińskiej jest o tym głęboko przekonany.
Komitet ma także nadzieję, że na przypadającą w 2017 roku 150 rocznicę ukończenia budowy linii kolejowej nr 245 mieszkańcy Ciechocinka, Odolionu oraz Aleksandrowa Kujawskiego, a także liczni kuracjusze i turyści będą mogli nadal korzystać z pociągów, łączących bezpośrednio Ciechocinek z Toruniem w ramach Szybkiej Kolei Miejskiej sprzeciw mieszkańców powiatu,
Dr Wojciech Skotnicki
Społeczny Komitet Ratowania
Kolei Ciechocińskiej