Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Czwartek, 25 kwietnia 2024, imieniny obchodzą Marek, Jarosław, Wasyl
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

Nieszawa: Ku pamięci Chopina


Nieszawa: Ku pamięci Chopina W tą niedzielę, tj. 26 bm. w Muzeum im. Stanisława Noakowskiego, odbędzie się wieczór upamiętniający 159 rocznicę śmierci znanego Frycka.

Przy fortepianie Paweł Kowalski. Fot. Wanda Wasicka

Spotkanie zatytułowano „Chopin natchnieniem artystów”. W programie prezentacja poezji jemu poświęconej w wykonaniu Barbary Zimakowskiej, także koncert muzyki Chopina oraz pieśni poetów polskich do jego muzyki. Wykonawcami tej części wieczoru historycznego będą duchowni.

Przy pianinie zasiądzie ks. Cezary Jabłoński proboszcz parafii w Brudnowie a pieśni zaśpiewa ks. Grzegorz Molewski proboszcz parafii nieszawskiej. Początek spotkania o godz. 18.00. Organizatorami imprezy są: Nieszawskie Towarzystwo Kulturalne, działające pod kierunkiem Teresy Maksim i Muzeum im. Stanisława Noakowskiego. Przypomnijmy, śladów Chopina w Nieszawie należy szukać w „Kurierze Szafarskim”, wakacyjnej gazetce czternastoletniego Frycka.



Jak napisał, 29 sierpnia 1824 r. przejeżdżając przez Nieszawę, usłyszał siedzącą na płocie Catalani, nieszawską dziewczynę, która śpiewała „mazureczka”. Angelika Catalani była słynną włoską śpiewaczką operową, przed którą Chopin wystąpił jako „cudowne dziecko”. Otrzymał nawet od niej złoty zegarek. W żyłach znakomitego kompozytora płynie nie tylko polska, ale i kujawska krew. Jego matka była Kujawianką. Tekla Justyna z Krzyżanowskich Chopin urodziła się w 1782 r. w folwarku Długie, kilka kilometrów od Izbicy Kujawskiej.

Zatem Kujawianie mogą czuć się krajanami Chopina. Inicjatyw odnoszących się do Fryderyka Chopina w Nieszawie było sporo. 25 września 2005 r. w nieszawskim kościele farnym pw. św. Jadwigi Śląskiej, odbył się koncert „Śladami Chopina”. Wystąpiła japońska pianistka Rinko Kobayashi, laureatka Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, w 1980 r. Rinko Kobayashi za propagowanie twórczości naszego kompozytora, na całym świecie, otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Została również nagrodzona Złotą i Platynową Płytą za nagranie utworów Chopina.

W tym roku, dla przypomnienia wizyty kompozytora w Nieszawie, odbyła się druga edycja „Nieszawskich spotkań z Chopinem” (pierwsza w 2006 r.). Natomiast 4 października br., na promie w Nieszawie powstały zdjęcia do filmu o Fryderyku Chopinie. Po raz pierwszy w historii tej jednostki pływającej na jej pokładzie ustawiono fortepian. Z Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis wystąpił m.in. znany pianista Paweł Kowalski, który wykonał koncert fortepianowy f-moll.

Obraz realizowany jest w związku ze zbliżającą się dwusetną rocznicą urodzin genialnego kompozytora, do której przygotowuje się również Nieszawa.

Wanda Wasicka (www.nieszawa.pl)

powrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
Noclegi
Booking.com
Ostatnie 10 aktualności
Biznes
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl

wypożyczanie komputerów