Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Piątek, 26 kwietnia 2024, imieniny obchodzą Maria, Marcelina, Marzena
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

Niedziela w Toruniu?


Niedziela w Toruniu? Toruń – inny portret miasta (ostatnie stulecie) to wystawa, której celem jest przede wszystkim przybliżenie mało znanych lub zapomnianych faktów z najnowszych dziejów Torunia. Wiek XX kryje w sobie wiele zaskakujących wydarzeń, niekiedy zabawnych, niekiedy sensacyjnych. Ekspozycja pokazuje, że Toruń to nie tylko średniowiecze, gotyk czy Kopernik, ale również współczesność – od momentu odzyskania niepodległości, poprzez okres, kiedy miasto było stolicą województwa pomorskiego, aż po plany utworzenia aglomeracji miejskiej Bydgoszcz – Toruń.

Dzięki prezentacji fotografii, pocztówek, dokumentów, pamiątek oraz przedmiotów codziennego użytku ukazano Toruń od tej trochę już zapomnianej strony, a wszystkie zebrane obiekty zostały pokazane w prawdziwie teatralnej scenerii.

Wystawa ma układ chronologiczny, obejmujący: okres zaborów (od pocz. XX w. do 1920 r.), Toruń w II RP, II wojnę światową, okres powojenny, podzielony - na lata 40. i 50. oraz pozostałe dziesięciolecia aż do lat 90.

W obrębie poszczególnych okresów przedstawione zostały, obok faktów stricte historycznych, wydarzenia takie, które możemy traktować w kategorii ciekawostek lub wręcz sensacji. Pokazane zostały historie dramatyczne (np. wypadki lotnicze, które miały miejsce w latach 20. na terenie toruńskiego lotniska), także śmieszne ( np. w latach 50. - malowanie głów wodzów komunistycznych przez studentów Wydziału Sztuk Pięknych w ramach praktyk), czy absurdalne (projekt przebudowy (!) toruńskiej starówki, przygotowany przez Niemców w czasie okupacji). Podczas zwiedzania wystawy można będzie zajrzeć do przedwojennego sklepu bławatnego lub do zakładu fotograficznego, zerknąć do gabinetu toruńskiego przedsiębiorcy, obejrzeć insygnia pierwszego rektora UMK prof. Ludwika Kolankowskiego, popatrzeć na piaszczyste pola … Rubinkowa (zanim jeszcze powstało osiedle), czy wrócić pamięcią do wydarzeń majowych 1982 r. Na koniec będzie można przysiąść na ławeczce i popatrzeć na piękną panoramę Torunia.

Wystawa powstaje dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji, m.in. pracowników Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Archiwum UMK, Biblioteki Głównej UMK, Muzeum Uniwersyteckiego, Archiwum Państwowego w Toruniu, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji oraz Teatru Wilama Horzycy. Pomocą służyli także mieszkańcy miasta i kolekcjonerzy, przynosząc do Muzeum rodzinne pamiątki.

Podczas trwania ekspozycji będą wyświetlane fragmenty filmów, w których „zagrał” Toruń: Prawo i pięść w reż. Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego z 1964 r., Rejs w reż. Marka Piwowskiego z 1970 r. oraz Kraj nad Wisłą - nakręconego w 1943 r. przez Niemców.

Wystawa ta to sentymentalny spacer po ostatnich stu latach jednego z najpiękniejszych miast Polski. [więcej]

Wystawa będzie czynna do 28 lutego 2008 roku.

DOM ESKENÓW Czynny: codziennie oprócz poniedziałku od 11.00 do 17.00 (do 30.09.2007 r.)

Ceny biletów: 7 PLN (normalny), 4 PLN (ulgowy)

W KAŻDĄ ŚRODĘ WSTĘP BEZPŁATNY
--------
Polecamy: Album toruński - Wieża niezgody

powrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
Noclegi
Booking.com
Ostatnie 10 aktualności
Biznes
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl

wypożyczanie komputerów