Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Czwartek, 18 lipca 2024, imieniny obchodzą Kamil, Robert, Szymon
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

Myśleć Sercem - Papieskie Inspiracje


Tagi: Jan Paweł II Ciechocinek

Myśleć Sercem - Papieskie Inspiracje

W czwartek (4 kwietnia) o godz. 19.00 w sali widowiskowo-kinowej (Kino ZDRÓJ) odbędzie się spektakl pt.: "Myśleć Sercem - Papieskie Inspiracje" - wstęp wolny

 
Autorski projekt Dariusza Jakubowskiego,  to artystyczna propozycja odczytania pozostawionych przez Jana Pawła II drogowskazów na temat wolności, wiary, piękna, miłości i patriotyzmu w dzisiejszym świecie.
Papież Jan Paweł II – Karol Wojtyła, jeden z najwybitniejszych Polaków w dziejach świata, jeden z nielicznych Polaków, tego świata obywatel, pozostawiwszy ogromną spuściznę duchową, filozoficzną i literacką wyznaczył nam,jego duchowym spadkobiercom zadanie, któremu jedno pokolenie nie jest w stanie sprostać. Zrozumienie tego posłannictwa,to wyzwanie dla wielu generacji. Próbując zmierzyć się z tym dziedzictwem, nie możemy nie odnieść się do korzeni Karola Wojtyły, póżniejszego Papieża. Skąd czerpał, jaka muzyka, literatura Go ukształtowała, jak głęboko w kolebce kultury europejskiej była zakotwiczona. Jego filozofia, duchowość, wrażliwość i twórczość. Myśl papieska nie pozostaje bez wpływu na to,co teraz.
 
ProjektMYŚLEĆ SERCEM – PAPIESKIE INSPIRACJE pokazuje jej złożoność w kontekście wpływu JP II na współczesną kulturę, społeczeństwo, świat . Jest artystyczną propozycją odczytania pozostawionych drogowskazów na temat wolności, wiary, piękna, miłości, patriotyzmu. Próbą dialogu z tym dorobkiem. Koncert ten, to wzajemnie inspirujące się artystyczne formy wypowiedzi. I tak w warstwie słownej teksty papieskie korespondują m.in. z poezją Zbigniewa Herberta, Jana Lechonia, Cypriana Kamila Norwida, Stanisława Wyspiańskiego, Zygmunta Krasińskiego, Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Johna Donne’a w tłumaczeniu St.Barańczaka, Sofoklesa.
A brzmi muzyka m.in. J. S.Bacha , J.Haydna, F. Chopina,Fr. Schuberta, J. Brahmsa, K.Szymanowskiego, W. Lutosławskiego, S.Prokofiewa.
 
Występują: Dariusz Jakubowski (aktor, autor koncepcji, reżyseria) Katarzyna Thomas - sopran, Piotr Szafraniec - fortepian
 
Żyjemy w teraźniejszości,ale ukształtowała nas przeszłość. Powinnością naszą wobec przyszłych pokoleń jest zmaganie się z tym dziedzictwem w imię nieprzemijalnych jakości.”(…) Że dzieje nie są zamęt,ale ład szeroki.(…)”,jak ujął to Czesław Miłosz w „Odzie” na 80-te urodziny Jana Pawła II.


powrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
Noclegi
Booking.com
Ostatnie 10 aktualności
Biznes
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl

wypożyczanie komputerów