Kolejny etap budowy stopnia wodnego w Siarzewie
Tagi: tama zapora stopień wodny Energa Siarzewo Włocławek Wisła
Zakończyły się czteroletnie badania wpływu budowy stopnia wodnego w Siarzewie na środowisko, dzięki temu inwestycja wchodzi w kolejny etap. Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski złożył wniosek o decyzję środowiskową związaną z budową drugiego stopnia wodnego na Wiśle. Porozumienie w tej sprawie Marek Wojtkowski podpisał w czwartek (26 lutego) w Centrum Kultury Browar B. we Włocławku.
Po czterech latach inwentaryzacji środowiskowych oraz badań technicznych zleconych przez Grupę Energa, gotowy jest raport z oceną oddziaływania na środowisko drugiego stopnia wodnego na Wiśle. Na tej podstawie prezydent Marek Wojtkowski złoży w bydgoskiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej inwestycji.
Głównym celem planowanej inwestycji jest zabezpieczenie Kujaw i Pomorza oraz całego odcinka Dolnej Wisły przed katastrofą stopnia wodnego we Włocławku, a także zmniejszenie ryzyka powodziowego Wisły poniżej istniejącej zapory. Inwestycja zwiększy także potencjał energetyczny regionu.
Inwestycja zakłada budowę drugiego stopnia wodnego wraz z elektrownią wodną i infrastrukturą towarzyszącą w Siarzewie koło Ciechocinka. Planowana moc elektrowni wodnej wyniesie ok. 80 MW.
Niestety pomimo optymizmu Marka Wojtkowskiego i przedstawicieli Grupy Energa, nie jest znany termin rozpoczęcia inwestycji.
Wartość inwestycji szacowana jest na 3,5 mld zł, z czego część energetyczna stanowi około 25 procent.
Wizualizacja stopnia wodnego w Siarzewie
ENERGA - Stopień wodny Siarzewo na Wiśle from Radoslaw Janicki on Vimeo.