Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Czwartek, 15 kwietnia 2021, imieniny obchodzą Olimpia, Anastazja, Bazyli
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

Gazeta Pomorska: Co dalej z tamą?


Gazeta Pomorska: Co dalej z tamą? W publikacji pt. Za miesiąc zapadnie werdykt, gdzie stanie zapora na Wiśle! Dariusz Knapik porusza istotną kwestię stopnia wodnego na Wiśle.

Jeszcze nie tak dawno na nieszawską tamę dybali ekolodzy, energetycy i... obywatele sąsiedniego Ciechocinka.

Dziś mieszkańcy obu miast mówią zgodnie, że jest im wszystko jedno, gdzie stanie przyszła zapora. Byle tylko ją zbudowali.

W tym roku powędruje do Brukseli wniosek o dofinansowanie inwestycji, która zapewni bezpieczeństwo włocławskiej zaporze oraz żyjącym w jej złowrogim cieniu ludziom. Pomysłów na ratowanie tamy jest aż pięć. Wśród nich absurdalny wręcz projekt, by nic nie robić, tylko jak dotychczas ograniczać się do prowizorek i doraźnych napraw. Mało realna jest też forsowana przez ekologów rozbiórka zapory. Głównie z racji astronomicznych, sięgających 6,6 miliarda kosztów.

Bardziej serio patrzy się na pomysł wzniesienia poniżej zapory tzw. stopnia podpiętrzającego. Byłaby to budowla z prawdziwego zdarzenia, nawet ze śluzą, ale też i kosztowałaby 1,4 miliarda. Stopień ma zabezpieczyć tamę i zagrożony włocławski most. Nie pomoże jednak na zahamowanie erozji dna Wisły. Grozi ona m. in. dalszymi wyciekami biegnącego przez rzekę rurociągu płockiego, a w perspektywie gazociągu jamalskiego, blokuje żeglugę na odcinku Włocławek-Toruń, powoduje opadanie poziomu wód gruntowych i degradację lasów w dolinie Wisły. Największe szanse ma budowa kolejnego stopnia wodnego na Wiśle. Projekt ten daje gwarancję pełnego bezpieczeństwa włocławskiej tamy i przywrócenia rzeki do normalnego stanu.

Pozostaje tylko jeden problem: gdzie zbudować ten stopień?

Więcej: www.pomorska.pl

powrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
Noclegi
Booking.com
Ostatnie 10 aktualności
Biznes
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2021-04-14
USD 3,8065 -0,72%
EUR 4,5552 -0,16%
CHF 4,1413 -0,14%
GBP 5,2513 -0,41%
Wspierane przez Money.pl

wypożyczanie komputerów