Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Środa, 15 sierpnia 2018, imieniny obchodzą Maria, Napoleon, Stefan
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

"Czad i ogień. Obudź czujność"


Tagi: czad

Tegoroczna kampania społeczna, objęta patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji "Czad i ogień. Obudź czujność" to już druga edycja w tej formule, a zarazem jednocześnie kontynuatorka z ubiegłych lat kampanii o tytule "Nie dla czadu".

 
Okres grzewczy w pełni, a z kraju dopływają do nas informacje o kolejnych poszkodowanych i ofiarach śmiertelnych w wyniku pożaru bądź zatrucia tlenkiem węgla. Do tej pory w okresie jesienno-zimowym 2017-2018 r. odnotowano na terenie całego kraju 8723 pożary, w których poniosło śmierć 138 osób, a 861 zostało poszkodowanych w tym również 46 ratowników. Nieco bardziej optymistycznie wglądają statystyki dotyczące czadu, gdzie śmierć poniosły 24 osoby, a 955 zostało poszkodowanych.
 
Dlaczego czad jest tak niebezpieczny?
 
Pamiętajmy tlenek węgla (CO) to bezbarwny, bezwonny gaz, który dodatkowo nie podrażnia dróg oddechowych. Dlatego jest często nazywany „Cichym zabójcą”. Ludzie nie posiadają wykształconego naturalnego mechanizmu obronnego przeciwko tej niebezpiecznej substancji.
Niestety tragedie ludzkie są często konsekwencją niewiedzy. Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste. Do zatruć dochodzi, bo często nie zdajemy sobie sprawy, co może stać się, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa, bo nie mamy świadomości, że tak naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne Dbajmy o właściwą wentylację pomieszczeń, jednocześnie dokonując przeglądów kominiarskich, które zapewniają nam drożność kanałów wentylacyjno-spalinowych. Niemniej ważna jest również sprawność urządzeń grzewczych np. piecyków gazowych lub gazowych podgrzewaczy wody, nie dokujmy we własnym zakresie modyfikacji tych instalacji. Sprawdźmy stan instalacji elektrycznej, wystarczy raz na 5 lat. Nie magazynujmy materiałów łatwopalnych takich jak farby, lakiery, oleje czy benzynę. Usuńmy materiały łatwopalne z okolicy kominka.
 
To tylko kilka podstawowych zasad, dodatkowo dla wzrostu poczucia swojego bezpieczeństwa możemy wyposażyć dom w detektor tlenku węgla. Mała inwestycja w czujkę CO, to kropla w budżecie domowym, jednak usytuowana w odpowiednim miejscu w domu stanowi solidną barierę dla tlenku węgla. Jednak czujki nie zastąpią człowieka i jego czujności, ale są bardzo przydatne i informują o zagrożeniu.
 
Opracował: mł. asp. Michał Żbikowski – Komenda Powiatowa PSP w Aleksandrowie Kujawskim


powrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
aktualności ciechocinek

Jeszcze nie dodano żadnego komentarza.
Aby dodać komentarz prosimy przejść na zakładkę Dodaj komentarz

wypożyczanie komputerów zdrowa woda
Szanowny Gościu

Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie zgody poprzez kliknięcie na przycisk „wyrażam zgodę”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i może być cofnięte w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

25 maja 2018 roku zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej wejdzie w życie Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych. W związku z tym, informujemy o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku.

Jakich danych dotyczy zgoda?

Zgoda dotyczy danych osobowych, które są zbierane w ramach korzystania przez użytkownika ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności strony internetowej MiastoCIECHOCINEK.com, w tym zapisywanych w plikach cookies, oraz w trakcie przesyłana zapytania do naszej firmy poprzez formularz kontaktowy
Kto będzie administratorem Twoich danych osobowych?

Administratorami Twoich danych będzie W3B World z siedzibą we Włocławku przy ul. Rucianej 11.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane osobowe?

Przetwarzamy te dane w poniższych celach :
Komu zgodnie z prawem możemy przekazać Twoje dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania w przypadku wystąpienia przez nich z wnioskiem do naszej firmy.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych jest oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Z kolei podstawą prawną dopasowywania treści usług do Twoich zainteresowań, zapewnienie ich bezpieczeństwa oraz pomiary i ich udoskonalanie, jak również marketing własny Gamma Ffittings jest uzasadniony interesem administratora danych osobowych. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych w tym kierowanie do Ciebie reklam, w tym remarketing oraz w celach analitycznych będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą wyrażasz zaznaczając przycisk „wyrażam zgodę” znajdujący się na końcu niniejszego wyjaśnienia.

Zgadzam się na przetwarzanie w celach marketingowych, w tym kierowanie reklam oraz celach analitycznych, moich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przeze mnie ze strony internetowej MiastoCIECHOCINEK.com w tym danych zapisywanych w plikach cookies przez Gamma Ffittings również po rozpoczęciu obowiązywania Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych, czyli od dnia 25 maja 2018 roku. Wyrażenie tej zgody jest dobrowolne i mogę ją w dowolnym momencie wycofać, kierując wiadomość na adres mailowy: info@miastociechocinek.com z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.