Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Niedziela, 19 maja 2024, imieniny obchodzą Mikołaj, Piotr, Urban
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

Ciechocinek: Mościcki na to by poszedł


Ciechocinek: Mościcki na to by poszedł 14, 21 oraz 22 stycznia w godz. 14:00 oraz 14:45 możliwe jest zwiedzanie Dworku Prezydenta RP i wystawy pt. Do wód ciechocińskich podróżowanie.

Zapisy - Biuro Promocji Miasta - ul. Zdrojowa 2b. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszenia. Zapisy przyjmowane są osobiście. Wymagane jest okazanie dowodu tożsamości. Wstęp bezpłatny! Kontakt- tel. 054 416 01 60, e-mail: it@ciechocinek.pl (wicepremier Józef Beck wita prezydenta RP Ignacego Mościckiego)

Dworek Prezydenta RP mieści dzisiaj pamiątki po Prezydencie Ignacym Mościckim oraz wystawy czasowe przedstawiające działalność Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. Obaj Prezydenci odwiedzili Ciechocinek. Ignacy Mościcki w 1932 r., a Aleksander Kwaśniewski dokładnie 70. lat później - w 2002 r. Wizyty te wiązały się dla miasta z ważnymi wydarzeniami.

Działka, na której znajduje się dworek Prezydentów RP ma 7268 mkw. powierzchni. Od południa i południowego zachodu przylega do parku Sosnowego, objętego ochroną konserwatorską. Na samej działce, zwłaszcza od strony parku, rośnie dużo drzew.

Piętrowy dworek, w stylu neoklasycystycznym, jest niewielki. Z przedsionka na parterze wchodzi się do hallu. Schody po lewej stronie prowadzą na piętro, po prawej stronie jest sala wystawowo-konferencyjna, na wprost biblioteka. Na parterze znajdują się wystawy: stałe i czasowe. Jedne są poświęcone historii dworku i Prezydentowi Ignacemu Mościckiemu. Mieszczą się w hallu głównym. Ekspozycje czasowe (pierwsza poświęcona orderom i odznaczeniom Prezydenta RP) eksponowane są w sali będącej jednocześnie salą konferencyjną.

Na piętrze znajdują się trzy apartamenty. Obok apartamentów jest również jadalnia z balkonem. Parterowy budynek na terenie rezydencji mieści garaż, pomieszczenia gospodarcze. Otoczenie dworku, oprócz naturalnego drzewostanu, wzbogacają kompozycje krzewów i roślin ogrodowych. W ogrodzie jest amfiteatr (na 90 osób), fontanny, altany, kaskady, kamienne ławy i ławki ogrodowe, maszty flagowe.

Autorem opracowania architektonicznego, głównym projektantem modernizacji i przebudowy dworku jest inż. Marcin Oborski. Pracami kierowali bezpośrednio Zbigniew Nowicki - naczelnik wydziału technicznego Kancelarii Prezydenta RP oraz inż. Ryszard Kupis. Generalnym wykonawcą była firma Zakład Budowlany Sp. z o.o. Waldemara Bosia.

Prace remontowe w dworku rozpoczęto 14 sierpnia 2002 roku. Zakończono tuż przed oddaniem obiektu do użytku, 2 maja 2003 roku. Obecnie Dworek Prezydenta RP dołączył do reprezentacyjnych zabytkowych zabudowań Ciechocinka.

Od 11 lipca 2008r dostępna jest wystawa pt. Do wód ciechocińskich podróżowanie. Pokazano na niej pochodzące z początków XX wieku przedmioty używane przy lecznictwie uzdrowiskowym a także zdjęcia i kartki pocztowe ze starego Ciechocinka.

Redakcja MC (na podstawie folderu: Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku)

powrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
Noclegi
Booking.com
Ostatnie 10 aktualności
Biznes
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl

wypożyczanie komputerów