Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Sobota, 15 czerwca 2024, imieniny obchodzą Jolanta, Wiola, Wit
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

775. rocznica lokacji Torunia


775. rocznica lokacji Torunia W Starym Toruniu na zamku krzyżackim pojawią się bracia zakonni, którzy stoczą bitwę z Prusami... Już w ten weekend!

Jak wiadomo, osada, która dała początek Toruniowi, położona była pierwotnie gdzie indziej. Krzyżacy założyli ją w miejscu, które dzisiaj nazywamy Starym Toruniem. Według źródeł istniała tutaj warownia krzyżacka oraz osada z kościołem (rozebranym w XVI w.). W 1233 roku Wielki Mistrz Zakonu Herman von Salza oraz jego namiestnik pruski mistrz krajowy Herman Balk wydali przywilej lokacyjny, na mocy którego nowy gród - Toruń otrzymał prawa miejskie. Po trzech latach miasto zostało przeniesione w górę Wisły, na obecne miejsce.

27 września o godz. 12.30 przy remizie OSP w Starym Toruniu rozpocznie się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej 775. rocznicę lokacji miasta. Wezmą w niej udział prezydent Torunia Michał Zaleski, wójt gminy Zławieś Wielka Tadeusz Smarz oraz prof. dr. hab. Krzysztof Mikulski, który przedstawi krótki rys historyczny miasta. Przy organizacji przedsięwzięcia współpracowały Urząd Miasta Torunia, Oddział Miejski PTTK w Toruniu, To-Mi-To i Urząd Gminy Zławieś Wielka.

Tego samego dnia w Fosie Zamkowej odbędą się Toruńskie Mediewalia. Impreza rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa do godz. 19.00. W programie m.in. zwiedzanie obozu rycerskiego, pokazy rzemiosła, turniej łuczniczy oraz turniej bojowy.

Krótko przed godz. 16.00 rozpocznie się specjalny pokaz historyczny przypominający początki Torunia. Bracia zakonni, z Mistrzem Krajowym Hermanem Balkiem i księciem Konradem na czele, rozpoczną przeprawę przez Wisłę. Wyruszą 12-metrową tratwą z południowego brzegu rzeki w okolicach mostu kolejowego, ich podróż zakończy się na nabrzeżu przy Zamku Krzyżackim, gdzie stoczą krótką walkę z Prusami. Po bitwie orszak zbrojnych przejdzie ul. Żeglarską na Zamek Krzyżacki. Godzinę później w Fosie Zamkowej Krzyżacy ponownie nadadzą Toruniowi prawa miejskie - skryba w otoczeniu braci zakonnych spisze dokument lokacyjny, który zostanie uroczyście odczytany i wręczony przybyłym ze Śląska osadnikom, odbędzie się również symboliczny pomiar gruntu pod budowę przyszłego miasta. O godz. 17.30 dojdzie do kolejnej potyczki z Prusami, w której weźmie udział 50 rycerzy. Impreza została przygotowana przez Wydział Kultury, Centrum Kultury Zamek Krzyżacki oraz Stowarzyszenie Dąb Pomorza.

Uroczystość w Starym Toruniu i pokaz na Zamku Krzyżackim odbędą się w ramach trwających Europejskich Dni Dziedzictwa. Przypominamy, że w programie EDD na nadchodzący weekend jest jeszcze kilka ciekawych propozycji, związanych z najstarszą historią Torunia.

Fundacja Ochrony Zabytków zaprasza na spotkanie z cyklu Toruń mało znany. W programie zwiedzanie reliktów baszty Koci Ogon w podziemiach aresztu śledczego. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia pod nr: (56) 652 27 19.

W niedzielę, 28 września między Mostem Paulińskim a Kocim Łbem oprowadzi Zbigniew Nawrocki. Zgłoszenia pod nr: (56) 652 27 19.

Również w niedzielę o godz. 10.00 i 12.00 odbędzie się Toruński iezbędnik. To fabularyzowana wycieczka z przewodnikiem przebranym w strój historyczny śladami toruńskiej historii. Zwiedzanie rozpocznie się przed siedzibą Biura Turystycznego Gromada.

Zgłoszenia: (56) 622 30 02.powrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
Noclegi
Booking.com
Ostatnie 10 aktualności
Biznes
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl

wypożyczanie komputerów