Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Środa, 26 lutego 2020, imieniny obchodzą Bogumił, Aleksandra, Mirosława
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

Zmarł Stanisław Zagajewski


Zmarł Stanisław Zagajewski W piątek około godziny 16-tej w wieku 80 lat zmarł Stanisław Zagajewski. Artysta uznawany za czołowego polskiego prymitywistę i twórcę w dziedzinie „sztuki nieokrzesanej” od wielu lat tworzył we Włocławku.

Włocławski Artysta przebywał od trzech tygodni w szpitalu gdzie trafił z powodu zapalenia płuc. Przed kilkoma dniami jego stan się poprawił, ale w piątek około godziny 16-tej zmarł. Przyczyną zgonu były prawdopodobnie komplikacje związane z zapaleniem płuc i wylew.
Stanisław Zagajewski we wrześniu skończyłby 81 lat. Jest to wiek przyjęty w dokumentach, ponieważ dokładna data urodzin artysty nie jest znana. Został on znaleziony zimą 1929 r. pod kościołem św. Barbary w Warszawie kiedy miał około 2 lat. Dzieciństwo spędził w zakonnych zakładach opiekuńczych w Ciechocinku i Grabiu pod Toruniem, a od II wojny światowej - w Warszawie. Próbował nauki wielu zawodów, m. in. w 1949 r. w szkole budowlanej. Po pierwszej indywidualnej wystawie w 1963 r. (w Świątyni Diany w warszawskich Łazienkach), uzyskał status artysty plastyka w zakresie rzeźby ceramicznej. W tym samym roku opuścił na zawsze Warszawę i przeniósł się do Włocławka. W latach 1963-1983 był zatrudniony w Spółdzielni Sztuka Kujawska.

Najpełniejszy zbiór (stała ekspozycja - ponad 120 rzeźb; w tym kilka ołtarzy) jest własnością Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Rzeźby Zagajewskiego mają także w swojej kolekcji m.in. Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Etnograficzne w Toruniu i Collection de lArt Brut w Lozannie. Jego prace są pokazywane na wszystkich ważnych wystawach twórców z kręgu tzw. Art Brut.

fot. Studio Wena
źródło : www.q4.plpowrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
Noclegi
Booking.com
Ostatnie 10 aktualności
Biznes
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2020-02-26
USD 3,9573 -0,13%
EUR 4,3093 +0,23%
CHF 4,0617 +0,20%
GBP 5,1246 -0,47%
Wspierane przez Money.pl

wypożyczanie komputerów