Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Poniedziałek, 29 listopada 2021, imieniny obchodzą Błażej, Walter, Fryderyk
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

Wernisaż „Greta Grabowska. Papiery – pejzaże architektoniczne”


Tagi: Greta Grabowska Nieszawa muzeum wystawa wernisaż

Wernisaż „Greta Grabowska. Papiery – pejzaże architektoniczne”
Dnia 25 marca 2012 roku (niedziela) o godz. 15.00 w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie odbędzie się otwarcie wystawy „Greta Grabowska. Papiery – pejzaże architektoniczne”. Wystawa prezentowana jest w ramach obchodów 145 rocznicy urodzin S. Noakowskiego. Zostanie pokazanych 27 prac – pejzaży architektonicznych wykonanych w technice collage – tworzywem jest papier, jego struktura, faktura, szorstkość i delikatność zarazem, skrawki tkanin i innych materiałów. Kompozycje podkreślone rysunkiem kredą, węglem, pastelem.
 
Greta Grabowska studiowała Architekturę Wnętrz na PWSSP w Gdańsku.
 
Mieszka i tworzy w Koszalinie.
 
„Pracuję w papierze, na papierze , z papierem. Ot takie papierowe szaleństwo. Od lat czas dzielę między rysowanie wnętrz domów, to tytułem wyuczonego zawodu, i rysowanie ich samych. Domy z moich obrazów rozwijają się w szeregi ulic, czasem tłoczą się w szeregi ulic, czasem tłoczą się w kwadraty zwartej zabudowy. Niektóre pozwalają się do siebie zbliżyć, wejść w podwórko, dotknąć starych ościeży, wyjrzeć przez okno. Niekiedy udaje się poczuć ich zapach, usłyszeć skrzypienie schodów, odgłos minionych kroków … wczytuję się w ich przeszłość. Spod przymkniętych powiek dostrzegam rysowane światłem kontury budynków, barwne plamy, powidoki. 

Wycinam je z papieru. Przemieszczam na kartonie, aż znajdą się na „właściwym” miejscu. Zasłaniam je, zaklejam inną barwą, poszukuję właściwej formy. I czasem kształt pierwotnego zamysłu można odnaleźć jedynie przesuwając palcami po pracy.

Papier oczarowuje, zapładnia, porywa do działania.

To co w papierze urzeka, to szorstkość i delikatność zarazem. Papiery są delikatne jak liście, a czasem chropowate jak kora drzew, z których powstały. To fascynujące…”
 
Greta Grabowska
 
Komisariat wystawy, kontakt – Ryszard Lewandowski, tel. 54 293-81-68


powrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
Noclegi
Booking.com
Ostatnie 10 aktualności
Biznes
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2021-11-29
USD 4,1627 -0,30%
EUR 4,6982 -0,12%
CHF 4,5013 -0,13%
GBP 5,5531 -0,12%
Wspierane przez Money.pl

wypożyczanie komputerów