Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Piątek, 20 lipca 2018, imieniny obchodzą Andrzej, Wiktor, Daniel
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

Ubezpieczenie komunikacyjne - obowiązki i uprawnienia z zakresu OC


Tagi: ubezpieczenia komunikacyjne oc

Ubezpieczenie komunikacyjne - obowiązki i uprawnienia z zakresu OC

Ubezpieczenie komunikacyjne jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. OC oznacza ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej ( tzw. OC komunikacyjne). Chroni ono bowiem nie tylko posiadacza pojazdu, ale również osobę, która na skutek zdarzenia z udziałem ubezpieczonego pojazdu może zostać poszkodowana, jest więc obowiązkowe. OC komunikacyjne zapewnia wypłacenie pewnego odszkodowania dla pokrzywdzonego w przypadku, gdy poniesie on szkodę w związku ze zdarzeniem, w którym uczestniczył ubezpieczony pojazd.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zapewnia pokrzywdzonemu naprawienie szkody i brak obawy, że sprawca nie będzie w stanie zrekompensować skutków zdarzenia. Majątek osobisty posiadacza samochodu nie ma więc żadnego znaczenia. Ten rodzaj ubezpieczenia daje bowiem możliwość bezpośredniego dochodzenia roszczeń od zakładu ubezpieczającego osobę, która ponosi odpowiedzialność za kolizję czy wypadek komunikacyjny. OC jest jednak swoistą ochroną także dla właściciela pojazdu. Jest on bowiem zabezpieczony w sytuacji spowodowania np. kolizji, ponieważ odszkodowanie komunikacyjne w całości zostanie pokryte oraz wypłacone przez ubezpieczyciela.

Najważniejsze obowiązki dotyczące OC komunikacyjnego:

- zawarcie umowy na 12 miesięcy o ubezpieczenie OC maksymalnie w dniu rejestracji pojazdu;

- zachowanie ciągłości w ubezpieczeniu od momentu rejestracji pojazdu nawet w sytuacji niekorzystania z pojazdu przez długi okres czasu (przerwa w ubezpieczeniu jest sankcjonowana karą w wysokości nawet 500 euro);

Obowiązek ubezpieczenia komunikacyjnego jest bardzo dobrym rozwiązaniem w prawodawstwie. Jest to pewna ochrona dla osób, które ucierpiały na skutek kolizji czy wypadków komunikacyjnych. Statystyki udostępnione w raportach policyjnych mówią o zgłoszeniu 33 664wypadków drogowych w 2016 roku. Śmierć poniosło 3026 osób, a rannych zostało 40766 osób. Te horrendalne liczby świadczą o konieczności ponoszenia odpowiedzialności za zdarzenia drogowe oraz konieczność wypłaty odszkodowania osobom poszkodowanym, które wymagają leczenia, a także rekompensaty za wszystkie inne poniesione skutki.

Kiedy następuje rozwiązanie umowy OC ?

Rozwiązanie umowy OC następuje najczęściej w dwóch wypadkach: wyrejestrowania pojazdu lub jego kasacji. Wszystkie inne możliwości rozwiązania umowy są uregulowane w przepisach szczególnych.

Osoba ubezpieczająca pojazd mechaniczny w przypadku chęci zmiany ubezpieczyciela OC musi pamiętać, aby zgłosić ten fakt na piśmie, do zakładu najpóźniej jeden dzień przed upływem 12 miesięcy wskazanych w umowie. Nie dopilnowanie tego terminu skutkuje przedłużeniem umowy o kolejne 12 miesięcy.

Jakie uproszczenia zapewnia OC komunikacyjne ?

Dzięki OC komunikacyjnemu możliwa jest szybka wypłata odszkodowania komunikacyjnego. Podczas wypadku czy kolizji drogowej możliwe jest jedynie spisanie oświadczenia o szkodzie nawet bez udziału policji. Tutaj silne zastosowanie mają art. 436 KC oraz 435 KC. Określają one bowiem pełen zakres odpowiedzialności odszkodowawczej posiadacza pojazdu.

Kiedy przysługuje odszkodowanie komunikacyjne ?

Jest wiele przesłanek dających uprawnienie do otrzymania odszkodowania komunikacyjnego Przede wszystkim jest to sytuacja gdy szkoda została wyrządzona na skutek ruchu pojazdu mechanicznego, a także przy wsiadaniu i wysiadaniu z tego pojazdu lub podczas załadowywania lub rozładowywania pojazdu.powrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
aktualności ciechocinek

Jeszcze nie dodano żadnego komentarza.
Aby dodać komentarz prosimy przejść na zakładkę Dodaj komentarz

wypożyczanie komputerów zdrowa woda
Szanowny Gościu

Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie zgody poprzez kliknięcie na przycisk „wyrażam zgodę”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i może być cofnięte w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

25 maja 2018 roku zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej wejdzie w życie Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych. W związku z tym, informujemy o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku.

Jakich danych dotyczy zgoda?

Zgoda dotyczy danych osobowych, które są zbierane w ramach korzystania przez użytkownika ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności strony internetowej MiastoCIECHOCINEK.com, w tym zapisywanych w plikach cookies, oraz w trakcie przesyłana zapytania do naszej firmy poprzez formularz kontaktowy
Kto będzie administratorem Twoich danych osobowych?

Administratorami Twoich danych będzie W3B World z siedzibą we Włocławku przy ul. Rucianej 11.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane osobowe?

Przetwarzamy te dane w poniższych celach :
Komu zgodnie z prawem możemy przekazać Twoje dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania w przypadku wystąpienia przez nich z wnioskiem do naszej firmy.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych jest oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Z kolei podstawą prawną dopasowywania treści usług do Twoich zainteresowań, zapewnienie ich bezpieczeństwa oraz pomiary i ich udoskonalanie, jak również marketing własny Gamma Ffittings jest uzasadniony interesem administratora danych osobowych. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych w tym kierowanie do Ciebie reklam, w tym remarketing oraz w celach analitycznych będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą wyrażasz zaznaczając przycisk „wyrażam zgodę” znajdujący się na końcu niniejszego wyjaśnienia.

Zgadzam się na przetwarzanie w celach marketingowych, w tym kierowanie reklam oraz celach analitycznych, moich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przeze mnie ze strony internetowej MiastoCIECHOCINEK.com w tym danych zapisywanych w plikach cookies przez Gamma Ffittings również po rozpoczęciu obowiązywania Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych, czyli od dnia 25 maja 2018 roku. Wyrażenie tej zgody jest dobrowolne i mogę ją w dowolnym momencie wycofać, kierując wiadomość na adres mailowy: info@miastociechocinek.com z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.