Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Środa, 4 grudnia 2024, imieniny obchodzą Barbara, Bernard, Krystian
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

Ubezpieczenie komunikacyjne - obowiązki i uprawnienia z zakresu OC


Tagi: ubezpieczenia komunikacyjne oc

Ubezpieczenie komunikacyjne - obowiązki i uprawnienia z zakresu OC

Ubezpieczenie komunikacyjne jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. OC oznacza ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej ( tzw. OC komunikacyjne). Chroni ono bowiem nie tylko posiadacza pojazdu, ale również osobę, która na skutek zdarzenia z udziałem ubezpieczonego pojazdu może zostać poszkodowana, jest więc obowiązkowe. OC komunikacyjne zapewnia wypłacenie pewnego odszkodowania dla pokrzywdzonego w przypadku, gdy poniesie on szkodę w związku ze zdarzeniem, w którym uczestniczył ubezpieczony pojazd.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zapewnia pokrzywdzonemu naprawienie szkody i brak obawy, że sprawca nie będzie w stanie zrekompensować skutków zdarzenia. Majątek osobisty posiadacza samochodu nie ma więc żadnego znaczenia. Ten rodzaj ubezpieczenia daje bowiem możliwość bezpośredniego dochodzenia roszczeń od zakładu ubezpieczającego osobę, która ponosi odpowiedzialność za kolizję czy wypadek komunikacyjny. OC jest jednak swoistą ochroną także dla właściciela pojazdu. Jest on bowiem zabezpieczony w sytuacji spowodowania np. kolizji, ponieważ odszkodowanie komunikacyjne w całości zostanie pokryte oraz wypłacone przez ubezpieczyciela.

Najważniejsze obowiązki dotyczące OC komunikacyjnego:

- zawarcie umowy na 12 miesięcy o ubezpieczenie OC maksymalnie w dniu rejestracji pojazdu;

- zachowanie ciągłości w ubezpieczeniu od momentu rejestracji pojazdu nawet w sytuacji niekorzystania z pojazdu przez długi okres czasu (przerwa w ubezpieczeniu jest sankcjonowana karą w wysokości nawet 500 euro);

Obowiązek ubezpieczenia komunikacyjnego jest bardzo dobrym rozwiązaniem w prawodawstwie. Jest to pewna ochrona dla osób, które ucierpiały na skutek kolizji czy wypadków komunikacyjnych. Statystyki udostępnione w raportach policyjnych mówią o zgłoszeniu 33 664wypadków drogowych w 2016 roku. Śmierć poniosło 3026 osób, a rannych zostało 40766 osób. Te horrendalne liczby świadczą o konieczności ponoszenia odpowiedzialności za zdarzenia drogowe oraz konieczność wypłaty odszkodowania osobom poszkodowanym, które wymagają leczenia, a także rekompensaty za wszystkie inne poniesione skutki.

Kiedy następuje rozwiązanie umowy OC ?

Rozwiązanie umowy OC następuje najczęściej w dwóch wypadkach: wyrejestrowania pojazdu lub jego kasacji. Wszystkie inne możliwości rozwiązania umowy są uregulowane w przepisach szczególnych.

Osoba ubezpieczająca pojazd mechaniczny w przypadku chęci zmiany ubezpieczyciela OC musi pamiętać, aby zgłosić ten fakt na piśmie, do zakładu najpóźniej jeden dzień przed upływem 12 miesięcy wskazanych w umowie. Nie dopilnowanie tego terminu skutkuje przedłużeniem umowy o kolejne 12 miesięcy.

Jakie uproszczenia zapewnia OC komunikacyjne ?

Dzięki OC komunikacyjnemu możliwa jest szybka wypłata odszkodowania komunikacyjnego. Podczas wypadku czy kolizji drogowej możliwe jest jedynie spisanie oświadczenia o szkodzie nawet bez udziału policji. Tutaj silne zastosowanie mają art. 436 KC oraz 435 KC. Określają one bowiem pełen zakres odpowiedzialności odszkodowawczej posiadacza pojazdu.

Kiedy przysługuje odszkodowanie komunikacyjne ?

Jest wiele przesłanek dających uprawnienie do otrzymania odszkodowania komunikacyjnego Przede wszystkim jest to sytuacja gdy szkoda została wyrządzona na skutek ruchu pojazdu mechanicznego, a także przy wsiadaniu i wysiadaniu z tego pojazdu lub podczas załadowywania lub rozładowywania pojazdu.



powrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
Noclegi
Booking.com
Ostatnie 10 aktualności
Biznes

wypożyczanie komputerów