Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Środa, 26 lutego 2020, imieniny obchodzą Bogumił, Aleksandra, Mirosława
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

Region: Czy powstanie dwumiasto ?


Region: Czy powstanie dwumiasto ? Marszałek Piotr Całbecki zabiega o umieszczenie aglomeracji bydgosko-toruńskiej w przyszłej ustawie o metropoliach. Batalia o to trwa.

Ponieważ Dwumiasto nie znalazło się w najnowszym projekcie dokumentu, zaapelował do wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych Grzegorza Schetyny, przewodniczącego Unii Metropolii Polskich Pawła Adamowicza oraz koordynujących prace legislacyjne rządowych ekspertów o włączenie samorządu naszego województwa w przygotowywanie ostatecznej wersji nowego aktu prawnego.

Opracowanie, które ma być podstawą do dalszych prac nad ustawą metropolitalną, przygotował zespół ekspertów pod kierownictwem wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka. Zakłada ono istnienie siedmiu obszarów metropolitalnych: warszawskiego, górnośląskiego, łódzkiego, pomorskiego, krakowskiego, wrocławskiego i poznańskiego. Tylko te aglomeracje miałyby dostęp do unijnych pieniędzy przeznaczonych na rozwój obszarów wysoko zurbanizowanych. We wcześniejszych projektach zakładano, że na liście znajdzie się więcej zespołów miejskich, w tym Dwumiasto Bydgoszcz-Toruń.

By skutecznie zabiegać o przywrócenie korzystnych dla nas zapisów, władze regionu chcą, żeby przedstawiciele samorządu naszego województwa znaleźli się w komisji pracującej nad ostatecznym kształtem projektu ustawy, który zaakceptuje rząd, by przedstawić go Sejmowi. W marcu marszałek województwa skierował w tej sprawie pisma:

* do Grzegorza Schetyny, wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych;

* Pawła Adamowicza, prezesa Unii Metropolii Polskich;

* prof. Jerzego Buzka, posła do Parlamentu Europejskiego;

* prof. Michała Kuleszy, eksperta rządu RP do spraw przygotowania ustawy metropolitalnej;

* prof. Huberta Izdebskiego, eksperta rządu RP do spraw przygotowania ustawy metropolitalnej.

Szczególne zależy nam na wsparciu wicepremiera Schetyny. Jego zgoda będzie oznaczała, że marszałek województwa znajdzie się w zespole pracującym nad ostatecznym kształtem ustawy metropolitalnej. - Posiadamy unikatowe doświadczenia związane z budowaniem bipolarnej metropolii, zbudowanej w oparciu o dwa równorzędne organizmy miejskie. Takie doświadczenia z całą pewnością przydadzą się podczas tworzenia zapisów ustawy. Potencjał, jaki posiadają wspólnie Bydgoszcz i Toruń, uprawniają nas do zabiegania o to, by na liście obszarów metropolitalnych znalazła się także aglomeracja bydgosko-toruńska. Jest to ważne nie tylko z punktu widzenia gmin, które do niej wejdą, ale także dla rozwoju województwa – tłumaczy marszałek Całbecki.

31 marca dyrektor marszałkowskiego Departamentu Planowania Strategicznego i Gospodarczego Maciej Krużewski uczestniczył w zorganizowanej przez Unię Metropolii Polskich konferencji „Lex Metropolis. Aglomeracje czy również metropolie?”, której tematem były kwestie związane z ustrojem polskich obszarów metropolitalnych. Uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z naszymi argumentami na rzecz wpisania Dwumiasta Bydgosz-Toruń do ustawy metropolitalnej. Do warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki, w którym debatowali, zawieźliśmy również materiały promocyjne na temat naszej aglomeracji.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego



powrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
Noclegi
Booking.com
Ostatnie 10 aktualności
Biznes
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2020-02-26
USD 3,9573 -0,13%
EUR 4,3093 +0,23%
CHF 4,0617 +0,20%
GBP 5,1246 -0,47%
Wspierane przez Money.pl

wypożyczanie komputerów