Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Czwartek, 16 sierpnia 2018, imieniny obchodzą Nora, Joachim, Roch
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

Prawo do zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej


Tagi: zadośćuczynienie

Prawo do zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej

Śmierć każdego człowieka powoduje ból u jego najbliższych, zwłaszcza jeżeli jest to odejście niespodziewane lub takie, którego można było uniknąć. Jeżeli śmierć bliskiej nam osoby nie nastąpiła z przyczyn naturalnych, ale w wyniku zachowania innej osoby warto ubiegać się o odszkodowanie. Sprawca zdarzenia np. wypadku komunikacyjnego powodującego śmierć człowieka ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą wobec jego bliskich. Warto podjąć trud dochodzenia odszkodowania, otrzymane środki mogą pomóc w powrocie do normalnego życia. Jednak, czy roszczenie odszkodowawcze jest jedynym, jakie przysługuje bliskim zmarłego?

 
Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę
 
Polskie prawo obok pojęcia szkody, czyli uszczerbku w majątku poszkodowanego wyróżnia także krzywdę – ogół cierpień psychicznych i fizycznych spowodowanych przez zdarzenie wywołujące szkodę. W przypadku wyrządzenia szkody poszkodowany ma prawo domagać się stosownego odszkodowania, natomiast w sytuacji doznania krzywdy istnieje możliwość dochodzenia adekwatnego zadośćuczynienia. W sytuacji, gdy w skutek zdarzenia wywołującego szkodę (np. wypadku komunikacyjnego) doszło do śmierci poszkodowanego bezwzględnie sytuacja ta powoduję krzywdę wśród jego najbliższych. Jak wyjaśnia specjalista z Kancelarii Kompensja zadośćuczynienie nie jest zależne od pogorszenia sytuacji materialnej osoby uprawnionej i poniesienia szkody majątkowej, a jego celem jest złagodzenie cierpienia psychicznego wywołanego śmiercią osoby najbliższej i pomoc pokrzywdzonemu w dostosowaniu się do zmienionej w związku z tym jego sytuacji. Zadośćuczynienie za śmierć poszkodowanego przysługuje jego bliskim – zarówno rodzinie, jak i tym, którzy pozostawali ze zmarłym w faktycznym pożyciu. Oczywiście rozmiary krzywdy, głównie ze względu na ich niematerialny charakter są bardzo trudne do wyceny. Stąd wysokość zadośćuczynienia zależy w dużej mierze od określenia „przeciętnej stopy życiowej społeczeństwa”. Przesłanka ta – jak wyjaśnia specjalista z Kancelarii Komepensja – ma charakter uzupełniający i ogranicza wysokość zadośćuczynienia tak, by jego przyznanie nie prowadziło do wzbogacenia osoby uprawnionej, nie może jednak pozbawiać zadośćuczynienia jego zasadniczej funkcji kompensacyjnej i eliminować innych czynników kształtujących jego rozmiar. W jaki sposób można
dochodzić zadośćuczynienia?
 
Dochodzenie zadośćuczynienia za doznaną krzywdę
 
Pierwszym etapem dochodzenia roszczeń odszkodowawczych – w tym zadośćuczynienia – jest skierowanie do sprawcy, a dokładniej do Towarzystwa Ubezpieczeniowego w którym sprawca wypadku nabył polisę OC wezwania o wypłatę odszkodowania. W przypadku braku skutku wezwania sprawę należy skierować na drogę postępowania cywilnego. Roszczenie o wypłatę zadośćuczynienia należy zgłosić wraz z roszczeniem odszkodowawczym, praw tych dochodzi się w jednym procesie cywilnym. Wygranie tego typu sprawy wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego na okoliczność udowodnienia winy sprawcy w spowodowaniu zdarzenia, z którego wynikła śmierć danej osoby. Poza tym wnoszący o zadośćuczynienie muszą wykazać rozmiar krzywdy im wyrządzonej, dlatego warto na ewentualność procesu przechowywać dokumenty świadczące o bliskich relacjach ze zmarłym, czy leczeniu psychiatrycznym podjętym po jego śmierci. Doświadczony prawnik z pewnością będzie w stanie udzielić wszelkich porad związanych z procesem o odszkodowanie i zadośćuczynienie oraz pomóc w przeprowadzeniu samej procedury.
 
Artykuł partnera


powrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
aktualności ciechocinek

Jeszcze nie dodano żadnego komentarza.
Aby dodać komentarz prosimy przejść na zakładkę Dodaj komentarz

wypożyczanie komputerów zdrowa woda
Szanowny Gościu

Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie zgody poprzez kliknięcie na przycisk „wyrażam zgodę”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i może być cofnięte w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

25 maja 2018 roku zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej wejdzie w życie Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych. W związku z tym, informujemy o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku.

Jakich danych dotyczy zgoda?

Zgoda dotyczy danych osobowych, które są zbierane w ramach korzystania przez użytkownika ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności strony internetowej MiastoCIECHOCINEK.com, w tym zapisywanych w plikach cookies, oraz w trakcie przesyłana zapytania do naszej firmy poprzez formularz kontaktowy
Kto będzie administratorem Twoich danych osobowych?

Administratorami Twoich danych będzie W3B World z siedzibą we Włocławku przy ul. Rucianej 11.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane osobowe?

Przetwarzamy te dane w poniższych celach :
Komu zgodnie z prawem możemy przekazać Twoje dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania w przypadku wystąpienia przez nich z wnioskiem do naszej firmy.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych jest oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Z kolei podstawą prawną dopasowywania treści usług do Twoich zainteresowań, zapewnienie ich bezpieczeństwa oraz pomiary i ich udoskonalanie, jak również marketing własny Gamma Ffittings jest uzasadniony interesem administratora danych osobowych. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych w tym kierowanie do Ciebie reklam, w tym remarketing oraz w celach analitycznych będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą wyrażasz zaznaczając przycisk „wyrażam zgodę” znajdujący się na końcu niniejszego wyjaśnienia.

Zgadzam się na przetwarzanie w celach marketingowych, w tym kierowanie reklam oraz celach analitycznych, moich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przeze mnie ze strony internetowej MiastoCIECHOCINEK.com w tym danych zapisywanych w plikach cookies przez Gamma Ffittings również po rozpoczęciu obowiązywania Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych, czyli od dnia 25 maja 2018 roku. Wyrażenie tej zgody jest dobrowolne i mogę ją w dowolnym momencie wycofać, kierując wiadomość na adres mailowy: info@miastociechocinek.com z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.