Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Czwartek, 28 marca 2024, imieniny obchodzą Aniela, Sykstus, Joanna
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

Prawo do zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej


Tagi: zadośćuczynienie

Prawo do zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej

Śmierć każdego człowieka powoduje ból u jego najbliższych, zwłaszcza jeżeli jest to odejście niespodziewane lub takie, którego można było uniknąć. Jeżeli śmierć bliskiej nam osoby nie nastąpiła z przyczyn naturalnych, ale w wyniku zachowania innej osoby warto ubiegać się o odszkodowanie. Sprawca zdarzenia np. wypadku komunikacyjnego powodującego śmierć człowieka ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą wobec jego bliskich. Warto podjąć trud dochodzenia odszkodowania, otrzymane środki mogą pomóc w powrocie do normalnego życia. Jednak, czy roszczenie odszkodowawcze jest jedynym, jakie przysługuje bliskim zmarłego?

 
Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę
 
Polskie prawo obok pojęcia szkody, czyli uszczerbku w majątku poszkodowanego wyróżnia także krzywdę – ogół cierpień psychicznych i fizycznych spowodowanych przez zdarzenie wywołujące szkodę. W przypadku wyrządzenia szkody poszkodowany ma prawo domagać się stosownego odszkodowania, natomiast w sytuacji doznania krzywdy istnieje możliwość dochodzenia adekwatnego zadośćuczynienia. W sytuacji, gdy w skutek zdarzenia wywołującego szkodę (np. wypadku komunikacyjnego) doszło do śmierci poszkodowanego bezwzględnie sytuacja ta powoduję krzywdę wśród jego najbliższych. Jak wyjaśnia specjalista z Kancelarii Kompensja zadośćuczynienie nie jest zależne od pogorszenia sytuacji materialnej osoby uprawnionej i poniesienia szkody majątkowej, a jego celem jest złagodzenie cierpienia psychicznego wywołanego śmiercią osoby najbliższej i pomoc pokrzywdzonemu w dostosowaniu się do zmienionej w związku z tym jego sytuacji. Zadośćuczynienie za śmierć poszkodowanego przysługuje jego bliskim – zarówno rodzinie, jak i tym, którzy pozostawali ze zmarłym w faktycznym pożyciu. Oczywiście rozmiary krzywdy, głównie ze względu na ich niematerialny charakter są bardzo trudne do wyceny. Stąd wysokość zadośćuczynienia zależy w dużej mierze od określenia „przeciętnej stopy życiowej społeczeństwa”. Przesłanka ta – jak wyjaśnia specjalista z Kancelarii Komepensja – ma charakter uzupełniający i ogranicza wysokość zadośćuczynienia tak, by jego przyznanie nie prowadziło do wzbogacenia osoby uprawnionej, nie może jednak pozbawiać zadośćuczynienia jego zasadniczej funkcji kompensacyjnej i eliminować innych czynników kształtujących jego rozmiar. W jaki sposób można
dochodzić zadośćuczynienia?
 
Dochodzenie zadośćuczynienia za doznaną krzywdę
 
Pierwszym etapem dochodzenia roszczeń odszkodowawczych – w tym zadośćuczynienia – jest skierowanie do sprawcy, a dokładniej do Towarzystwa Ubezpieczeniowego w którym sprawca wypadku nabył polisę OC wezwania o wypłatę odszkodowania. W przypadku braku skutku wezwania sprawę należy skierować na drogę postępowania cywilnego. Roszczenie o wypłatę zadośćuczynienia należy zgłosić wraz z roszczeniem odszkodowawczym, praw tych dochodzi się w jednym procesie cywilnym. Wygranie tego typu sprawy wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego na okoliczność udowodnienia winy sprawcy w spowodowaniu zdarzenia, z którego wynikła śmierć danej osoby. Poza tym wnoszący o zadośćuczynienie muszą wykazać rozmiar krzywdy im wyrządzonej, dlatego warto na ewentualność procesu przechowywać dokumenty świadczące o bliskich relacjach ze zmarłym, czy leczeniu psychiatrycznym podjętym po jego śmierci. Doświadczony prawnik z pewnością będzie w stanie udzielić wszelkich porad związanych z procesem o odszkodowanie i zadośćuczynienie oraz pomóc w przeprowadzeniu samej procedury.
 
Artykuł partnera


powrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
Noclegi
Booking.com
Ostatnie 10 aktualności
Biznes
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl

wypożyczanie komputerów