Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Niedziela, 19 maja 2024, imieniny obchodzą Mikołaj, Piotr, Urban
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

Polska: Tama nie dla Nieszawy


Polska: Tama nie dla Nieszawy Minister Środowiska mówi NIE dla budowy stopnia w Nieszawie! Maciej Nowicki podał tą informację w artykule pt. Musimy oszczędzać dużo więcej energii.

W materiale opublikowanym w gazecie Polska The Times Dziennik Zachodni w dniu 6 marca 2008 roku minister wyraźnie wypowiedział się przeciwko budowie następnego stopnia wodnego w Nieszawie na rzece Wiśle podkreślając, iż zagospodarowanie Wisły powinno odbywać się w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Oto fragment tego wywiadu:

A co z Krajowym Zarządem Gospodarki Wodnej?

Ta instytucja działała fatalnie. Do tej pory nie opracowała nawet strategii gospodarki wodnej. Nowym szefem został profesor Andrzej Sadurski, któremu wręczyłem nominację z określonym zadaniem: w ciągu trzech miesięcy ma opracować strategię gospodarki wodnej. Dopilnuje, by znalazły się w niej konkrety.

Na przykład tamy na Wiśle? Czy też ten pomysł wreszcie upadnie?

Dla mnie to oczywiste. Nie będę popierał budowy tam na Dolnej Wiśle, bo to nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego. Koszty horrendalne, a w zamian zniszczony odcinek rzeki. Wisła jest wspaniałym rezerwatem przyrody, który zamieszkuje wiele gatunków ptaków. Tak już powinno pozostać. W Europie są tylko dwie rzeki, które są mało przekształcone przez człowieka: Loara i Wisła. Zostawmy je więc w takim kształcie, w jakim są obecnie. To moje credo.

Klub Gaja chcąc podziękować Panu Ministrowi Środowiska za tak ważne dla przyszłości Wisły słowa przesłał pismo, którego fragment zamieszczamy poniżej.

W związku z wywiadem, jaki ukazał się z Panem w gazecie Polska The Times Dziennik Zachodni w dniu dzisiejszym pragniemy serdecznie podziękować Panu Ministrowi za oczekiwaną od lat przez Klub Gaja wypowiedź Ministra Środowiska odnoszącą się do problemu zagospodarowania Dolnej Wisły i kontrowersyjnych planów budowy nowego stopnia wodnego w Nieszawie, który to pomysł kreowany jest od lat przez lobby hydrotechniczno-energetyczne. Uważamy, iż pogląd wyrażony przez Pana Ministra w artykule daje możliwość zapoznania opinii publicznej z szerszym spojrzeniem na ten temat oraz wskazaniem właściwie wyważonych argumentów za i przeciw budowie następnego stopnia wodnego na Wiśle.

Klub Gaja pragnie podkreślić, iż służymy Panu Ministrowi wsparciem w zakresie sposobu zagospodarowania Dolnej Wisły w tym stopnia wodnego Włocławek mającym na celu rzeczywiste rozwiązanie wszystkich realnych problemów związanych z istnieniem stopnia Włocławek, które to rozwiązania będą uwzględniały polskie i unijne prawodawstwo oraz poszanowanie zasady zrównoważonego rozwoju.

Źródło: www.klubgaja.pl

Zachęcamy do dyskusji i komentowania tej niezwykle kontrowersyjnej sprawy. Redakcja MC

powrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
Noclegi
Booking.com
Ostatnie 10 aktualności
Biznes
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl

wypożyczanie komputerów