Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Piątek, 29 marca 2024, imieniny obchodzą Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

Pamięci ofiar mordu katyńskiego


Tagi: Katyń Charków Miednoje muzeum mord katyński Włocławek

Pamięci ofiar mordu katyńskiego

W środę (18 kwietnia) o godzinie 17.00 w Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19 odbędzie się otwarte spotkanie historyczne pt. Katyń – Charków – Miednoje. Ofiary mordu katyńskiego z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej, zorganizowane w 72. rocznicę mordu katyńskiego, dokonanego przez NKWD na polskich jeńcach wojennych. 

Po napaści Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1939 r. Armia Czerwona wzięła do niewoli około 230 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego, którzy znajdowali się na terenach wschodnich Rzeczypospolitej. Większość z nich skierowano do więzień śledczych oraz obozów pracy niewolniczej, rozrzuconych po całym terytorium ZSRS. Spośród nich NKWD wyodrębniło blisko 15 tysięcy oficerów wojska, funkcjonariuszy Policji Państwowej oraz Służby Więziennej, których osadzono w trzech obozach: Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Na podstawie decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r. uznano ich za „wrogów władzy sowieckiej” i pozbawiono życia strzałami w tył głowy. Egzekucji jeńców dokonywała sowiecka policja polityczna NKWD – zamordowanych grzebano w masowych mogiłach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru oraz Piatichatkach na przedmieściu Charkowa. Dopiero w 1990 r. władze ZSRS oficjalnie przyznały się do popełnionej zbrodni.
 
Wśród ofiar mordu katyńskiego byli także mieszkańcy Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Byli to oficerowie służby stałej i rezerwy WP (m. in. nauczyciele, urzędnicy, prawnicy, lekarze) oraz funkcjonariusze Policji Państwowej i Służby Więziennej.
 
W programie spotkania przewidziano wystąpienie dr Władysława Kubiaka, autora wydanej w 2010 r. książki pt. Kujawsko-dobrzyńska lista katyńska oraz wspomnienia wojenne prof. Jana Felickiego, żołnierza AK, syna Stanisława Felickiego, kierownika Szkoły Powszechnej nr 3 we Włocławku, oficera rezerwy WP, zamordowanego przez NKWD w Katyniu.
 
Wstęp wolny
 


powrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
Noclegi
Booking.com
Ostatnie 10 aktualności
Biznes
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl

wypożyczanie komputerów