Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Środa, 4 października 2023, imieniny obchodzą Rozalia, Franciszek, Konrad
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

Kujawski Karnawał


Tagi: Kujawy karnawał koza Włocławek zapusty

Kujawski Karnawał
W niedzielę 19 lutego (niedziela) we Włocławku po raz dwudziesty trzeci odbędzie się barwny korowód grup zapustnych, który w tym roku wyjątkowo wyruszy o godz. 12.00 sprzed Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19.
 
Corocznie organizowana impreza wzbudza wśród włocławian i mieszkańców regionu duże zainteresowanie świadczące o rosnącej potrzebie poznawania kulturowej specyfiki małej ojczyzny. Obyczajowość zapustna na Kujawach ma bardzo długą tradycję, a praktykowane do dziś, pod koniec karnawału, w środowiskach wiejskich i małomiasteczkowych zwyczaje wyróżniają się na mapie folklorystycznej całego kraju, stanowiąc swego rodzaju fenomen kulturowy.
 
Grupy zapustnych przebierańców zapraszane do Włocławka to autentyczne zespoły, których postacie i zachowania wskazują na dawny, magiczny sens. W maszkarach zwierzęcych: kozy, bociana, niedźwiedzia i konia ukryty jest wegetacyjny charakter tych obchodów, a w ich rytualnych zachowaniach jeszcze nadal można odczytać pragnienie odpędzenia zimy i przywołania wiosny – pory budzącego się życia. Pośród przebierańców figurą, która wizualnie najsilniej uosabia życzenie szybkiego nadejścia wiosny, a więc zwycięstwa życia nad śmiercią, światła nad ciemnością jest żywy na umarłym, tj. postać mężczyzny w masce trzymająca przed sobą kukłę umarłego. Obok maszkar zwierzęcych w zwyczajach zapustnych występują także tradycyjnie postaci Cyganów, Żydów, a także istoty ze świata nadprzyrodzonego, jak diabeł, śmierć, czy fantastycznego i wiele innych.
Towarzyszące obchodom zapustnym głośne trzaskanie z batów, dźwięki dzwonków, odgłosy kłapiących szczęk maszkar zwierzęcych, to ślady dawnych wierzeń, a przede wszystkim wiary, że wszelkie zło odpędzić można głośnym hałasem. Na włocławskiej imprezie, która przerodziła się w uliczną paradę i święto dla całego miasta wszechobecna jest także głośna muzyka.
 
TRASA KOROWODU: wymarsz sprzed Muzeum Historii Włocławka, ul. Szpichlerna 19, ul. Św. Jana, ul. 3 Maja, plac Wolności, ul. Zduńska, ul. Miedziana, Zielony Rynek
 
ORGANIZATORZY IMPREZY: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Urząd Miasta Włocławek, Urząd Gminy Lubanie, Urząd Gminy i Miasta Lubraniec
 
GRUPY UCZESTNICZĄCE W KOROWODZIE: Jerzmanowo, Lubanie, Mikanowo, Ossowo, Świętosław


powrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
Noclegi
Booking.com
Ostatnie 10 aktualności
Biznes
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl

wypożyczanie komputerów