Kampania społeczna - STOP POŻAROM TRAW
Tagi: kampania społeczna stop pożarom pożar straż pożarna
Przełom zimy i wiosny to okres, w którym zawsze gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Ma to związek z wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Pamiętajmy, że pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. Stwarzają też niebezpieczeństwo dla podróżujących, gdyż dym znacznie ogranicza widoczność, co może doprowadzić do groźnych wypadków i kolizji.
W roku 2016 w regionie kujawsko-pomorskim strażacy wyjeżdżali do pożarów traw blisko 1350 razy. Stanowi to ponad 20% wszystkich pożarów na Kujawach i Pomorzu. Łącznie spłonęło prawie 320 ha suchych traw na łąkach, skwerach, trawnikach, nieużytkach rolnych, poboczach dróg.
Wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych jest zabronione. Grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tys. zł, a nawet kara 10 lat pozbawienia wolności. Za wywołanie pożaru traw grożą poważne konsekwencje prawne, może też to skutkować utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami na temat kampanii http://www.stoppozaromtraw.pl/