Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Wtorek, 19 czerwca 2018, imieniny obchodzą Gerwazy, Protazy, Julianna
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

Jak skutecznie zabezpieczyć roszczenie pieniężne na etapie sądowym?


Tagi: pomoc prawna

Jak skutecznie zabezpieczyć roszczenie pieniężne na etapie sądowym?

Jak skutecznie zabezpieczyć roszczenie pieniężne na etapie sądowym?

Skuteczne odzyskiwanie pieniędzy od dłużnika to nie lada sztuka. Nierzetelni kontrahenci bywają bardzo "pomysłowi" i po otrzymaniu zawiadomienia o postępowaniu sądowym zaczynają ukrywać swój majątek. Wierzyciel może być, jednak sprytniejszy od dłużnika i skutecznie zabezpieczyć roszczenie pieniężne. Jak tego dokonać? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Wniosek o zabezpieczenie roszczenia remedium na "kreatywność" dłużników

Kodeks postępowania cywilnego określa sposoby zabezpieczenia roszczeń pieniężnych i niepieniężnych. Niestety dłużnicy nagminnie dowiadując się o postępowaniu sądowym wyprowadzają i ukrywają majątek, by uniknąć przymusowej egzekucji komorniczej. Wystąpienie o zabezpieczenie roszczenia pieniężnego uniemożliwia stosowanie niecnych praktyk przez dłużnika. Jak uzyskać zabezpieczenie powództwa? Wierzyciel jest zobowiązany w odpowiedni sposób oznaczyć pismo procesowe, by jednoznacznie wskazać, że zawiera wniosek o zabezpieczenie roszczenia. Dbając o odpowiednie oznaczenie możemy zdecydowanie skrócić czas rozpoznania wniosku. Opatrując pozew nagłówkiem "pozew z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia" mamy pewność, że nasz wniosek zostanie zauważony. Warto podkreślić, że zgodnie z literą prawa sąd ma obowiązek rozpatrzyć wniosek o zabezpieczenie niezwłocznie nie przekraczając jednego tygodnia, który jest liczony od dnia wpływu.

Do jakiego sądu kierujemy wniosek o zabezpieczenie roszczenia pieniężnego?

Wierzyciel wniosek o udzielenie zabezpieczenia musi złożyć do sądu, który jest właściwy do rozpoznania sprawy w I instancji. Składając wniosek, jako część pozwu o udzieleniu zabezpieczenia decyduje sąd, do którego kierujemy nasze pismo procesowe. Należy zaznaczyć, że gdy wniosek o zabezpieczenie został zgłoszony w toku postępowania właściwym do jego rozpoznania staje się sąd instancji, w której toczy się postępowanie.

Jak sporządzić wniosek o zabezpieczenie powództwa?

Składając wniosek o zabezpieczenie roszczenia pieniężnego należy pamiętać o uwzględnieniu:

  • wskazania sposobu zabezpieczenia np. hipoteka przymusowa nieruchomości, zakaz zbywania lub obciążania nieruchomości, zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę. Zawsze dość dokładnie opisujmy, jaki sposób zabezpieczenia roszczenia nas interesuje.

  • wskazanie sumy zabezpieczenia – wpisana we wniosek suma nie może być wyższa, niż dochodzone roszczenie wraz z odsetkami

  • uprawdopodobnienie istnienia roszczenia – należy wskazać, że wierzyciel posiada wierzytelność, która wynika z danej umowy, faktury lub innego dokumentu opiewającego na daną kwotę.

  • uprawdopodobnienie interesu prawnego w uzyskaniu zabezpieczenia – wierzyciel musi wskazać, że brak zabezpieczenia może całkowicie uniemożliwić lub poważnie utrudnić wykonanie późniejszego orzeczenia sądu. Należy wskazać przesłanki, które pozwalają domniemać, że nie ustanowienie zabezpieczenia może doprowadzić egzekucję do fiasku.

Pomoc prawna w zakresie prawidłowego sformułowania wniosku o udzielenie zabezpieczenia jest nieoceniona. Wierzyciele, którzy nie posiadają odpowiedniej wiedzy prawnej powinni skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który w sposób prawidłowy i rzetelny przygotuje wniosek o zabezpieczenie roszczenia.  powrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
aktualności ciechocinek

Jeszcze nie dodano żadnego komentarza.
Aby dodać komentarz prosimy przejść na zakładkę Dodaj komentarz

wypożyczanie komputerów zdrowa woda
Szanowny Gościu

Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie zgody poprzez kliknięcie na przycisk „wyrażam zgodę”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i może być cofnięte w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

25 maja 2018 roku zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej wejdzie w życie Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych. W związku z tym, informujemy o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku.

Jakich danych dotyczy zgoda?

Zgoda dotyczy danych osobowych, które są zbierane w ramach korzystania przez użytkownika ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności strony internetowej MiastoCIECHOCINEK.com, w tym zapisywanych w plikach cookies, oraz w trakcie przesyłana zapytania do naszej firmy poprzez formularz kontaktowy
Kto będzie administratorem Twoich danych osobowych?

Administratorami Twoich danych będzie W3B World z siedzibą we Włocławku przy ul. Rucianej 11.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane osobowe?

Przetwarzamy te dane w poniższych celach :
Komu zgodnie z prawem możemy przekazać Twoje dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania w przypadku wystąpienia przez nich z wnioskiem do naszej firmy.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych jest oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Z kolei podstawą prawną dopasowywania treści usług do Twoich zainteresowań, zapewnienie ich bezpieczeństwa oraz pomiary i ich udoskonalanie, jak również marketing własny Gamma Ffittings jest uzasadniony interesem administratora danych osobowych. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych w tym kierowanie do Ciebie reklam, w tym remarketing oraz w celach analitycznych będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą wyrażasz zaznaczając przycisk „wyrażam zgodę” znajdujący się na końcu niniejszego wyjaśnienia.

Zgadzam się na przetwarzanie w celach marketingowych, w tym kierowanie reklam oraz celach analitycznych, moich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przeze mnie ze strony internetowej MiastoCIECHOCINEK.com w tym danych zapisywanych w plikach cookies przez Gamma Ffittings również po rozpoczęciu obowiązywania Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych, czyli od dnia 25 maja 2018 roku. Wyrażenie tej zgody jest dobrowolne i mogę ją w dowolnym momencie wycofać, kierując wiadomość na adres mailowy: info@miastociechocinek.com z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.