Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Wtorek, 22 października 2019, imieniny obchodzą Halki, Filipa, Przybysława
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

Będzie Dwumiasto


Będzie Dwumiasto Będzie Bydgosko-Toruński Obszar Metropolitalny, będą dodatkowe pieniądze na rozwój naszego Dwumiasta – rząd zdecydował o wpisaniu do projektu ustawy metropolitalnej aglomeracji Bydgoszcz-Toruń. Projekt jest elementem pakietu ustaw związanych z kolejnym etapem reformy administracji publicznej. Część pakietu trafi do Sejmu pod koniec czerwca.

Zapis dotyczący Dwumiasta w opracowanym przez rząd projekcie ustawy metropolitalnej to efekt skutecznego lobbingu, prowadzonego między innymi przez marszałka Piotra Całbeckiego. Marszałek przeprowadził w tej sprawie wiele rozmów z rządowymi politykami, korespondował też na ten temat z wicepremierem i ministrem spraw wewnętrznych Grzegorzem Schetyną, zaangażowanym w przygotowanie reformy europarlamentarzystą Jerzym Buzkiem, a także z pracującymi nad nią rządowymi ekspertami, prof. Michałem Kuleszą i prof. Hubertem Izdebskim. Z jego inicjatywy powstał też apel o umieszczenie B-TOM w ustawie metropolitalnej, firmowany przez Kolegium Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego.

Urząd Marszałkowski od kilku lat prowadzi intensywne działania na rzecz powstania B-TOM. Z inicjatywy marszałkowskiej administracji podpisano porozumienie o powołaniu Kolegium B-TOM, któremu przewodniczy marszałek województwa i w którym zasiadają prezydenci Bydgoszczy i Torunia oraz starostwie powiatów ziemskich, toruńskiego i bydgoskiego. Prace kolegium zostały zintensyfikowane w ciągu ostatnich dwóch lat. Nasze województwo zdecydowało się też na uczestnictwo w posiedzeniach Unii Metropolii Polskich.

- Mamy powody do radości, bo decyzja rządu to naprawdę dobra wiadomość. Wiadomo, że tam, gdzie metropolie są, regiony są silne, a stopa życiowa wzrasta. Ale ustawowy zapis o Dwumieście oznacza nie tylko to, że Bydgoszcz i Toruń będą rozwijać się wspólnie, stanowiąc uzupełniający się, bipolarny ośrodek wzrostu, oddziałujący na cały region. Oznacza też, o czym także mówi projekt ustawy, dodatkowe finansowe wsparcie dla rozwoju społecznego i gospodarczego przyszłej aglomeracji – cieszy się marszałek województwa Piotr Całbecki.

Źródło : www.kujawsko-pomorskie.plpowrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
Noclegi
Booking.com
Ostatnie 10 aktualności
Biznes
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2019-10-22
USD 3,8408 +0,26%
EUR 4,2792 +0,04%
CHF 3,8851 -0,12%
GBP 4,9700 -0,02%
Wspierane przez Money.pl

wypożyczanie komputerów