Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Czwartek, 4 czerwca 2020, imieniny obchodzą Helga, Karol, Franciszek
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

„Powstanie styczniowe w sztuce” w Muzeum w Nieszawie


Tagi: muzeum Nieszawa Powstanie Styczniowe wystawa

„Powstanie styczniowe w sztuce” w Muzeum w Nieszawie
W środę (23 stycznia) o godzinie 12.00 w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie odbędzie się otwarcie wystawy pn. „Powstanie styczniowe w sztuce” zorganizowanej w ramach obchodów 150 rocznicy wybuchu Powstania styczniowego.
 
Wystawa jest prezentacją prac z zakresu malarstwa, grafiki, rysunku, rzeźby i ceramiki tematycznie nawiązujących do wydarzeń powstania styczniowego, powstałych w XX wieku. Ich autorami są artyści ze środowiska włocławskiego, przede wszystkim członkowie Grupy Kujawskiej działającej w latach 1952-1976. Najstarsze z prac pochodzą z okresu międzywojennego, najmłodsze z lat 1987-1988. Większość dzieł wykonana jest w konwencji realistycznej, ukazuje detale – strój, broń czy topografie miejsc bitew. Ich autorzy wykazali się znajomością historii i ikonografii, a w przypadku portretów studiami wizerunków na fotografiach. Wśród autorów ponad 30 prac pokazanych na wystawie znaleźli się m. in. Jan Stępień, Leon Płoszay, Jerzy Teodorowicz, Henryka Królikowska czy Wit Płażewski. Na szczególne wyróżnienie zasługuję obrazy i szkice Zdzisława Szmidta – artysty związanego z Ciechocinkiem, który pracy nad historycznymi bitwami na Kujawach poświęcił ponad dwa lata i stworzył cykl monumentalnych płócien.
 
Ze względu na zawartość, wystawa w Muzeum w Nieszawie może być doskonałą ilustracją do lekcji historii poświeconych powstaniu styczniowemu na Kujawach. Wystawę zorganizowano w oparciu o zbiory Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz zbiory Barbary Szmidt.
 
Wystawę będzie można oglądać od 24 stycznia do 17 marca 2013 r.


powrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
Noclegi
Booking.com
Ostatnie 10 aktualności
Biznes
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2020-06-04
USD 3,9573 +1,16%
EUR 4,4347 +1,11%
CHF 4,1190 +1,37%
GBP 4,9536 +0,71%
Wspierane przez Money.pl

wypożyczanie komputerów